ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
czwartek, 25 czerwca, 2026
ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
Strona główna ISBnews Orlen: Jest decyzja ws. zagospodarowania złoża Cerisa na Morzu Północnym

Orlen: Jest decyzja ws. zagospodarowania złoża Cerisa na Morzu Północnym

Warszawa, 25.06.2026 (ISBnews) – Orlen Upstream Norway (OUN) – spółka z Grupy Orlen – wspólnie z partnerami koncesyjnymi, podjął ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie zagospodarowania złoża Cerisa na Morzu Północnym, podał koncern. Orlen pozyska z niego 8,5 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, w tym ok. 0,8 mld m3 gazu ziemnego. Początek wydobycia zaplanowano na 2027 rok.

Złoże Cerisa zostało odkryte w czerwcu 2024 roku na koncesji PL636, położonej ok. 120 km na północ od Bergen. Operatorem koncesji jest Vår Energi a pozostałymi partnerami, obok Orlen Upstream Norway, Inpex Idemitsu Norge i DNO Norge.

„Cerisa pokazuje skuteczność Orlenu na każdym etapie działalności poszukiwawczo-wydobywczej. Między odkryciem złoża a opracowaniem planu jego zagospodarowania minęły zaledwie dwa lata, a za niecałe dwa kolejne uruchomimy wydobycie. Sprawność, z jaką realizujemy ten proces to nie tylko rezultat bardzo dobrej współpracy z partnerami koncesyjnymi. To również dowód naszej efektywności w wykorzystaniu synergii pomiędzy posiadanymi aktywami” – powiedział wiceprezes Orlenu ds. upstream Wiesław Prugar, cytowany w komunikacie.

W szczytowym okresie wydobycia, Cerisa zapewni OUN 6 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie, co odpowiada prawie 6% dziennej produkcji spółki w 2025 r. Plan zagospodarowania złoża przewiduje wykonanie dwóch odwiertów produkcyjnych z podmorskiej płyty fundamentowej (tzw. template’u), służącej już do eksploatacji złoża Duva, położonego na tej samej koncesji. Wykorzystanie istniejącej infrastruktury pozwoli zmniejszyć koszty i skrócić czas inwestycji w złoże Cerisa. Włączenie do produkcji dodatkowych zasobów zapewni także synergie zwiększające efektywność wydobycia ze złoża Duva, podkreślono.

Uruchomienie wydobycia ze złoża Cerisa będzie wymagało wykonania technicznie zaawansowanych odwiertów o długości dochodzącej nawet do 7 km. To blisko granicy obecnych możliwości projektowania tego typu odwiertów. Dzięki stałemu rozwojowi kompetencji i technologii w branży upstream, obecnie możliwa jest eksploatacja zasobów ze złóż o skomplikowanej budowie geologicznej, które jeszcze niedawno nie byłyby brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zagospodarowaniu, wyjaśniono w materiale.

Złoże Cerisa zostanie zagospodarowane w ramach Gjøa Subsea Project, który obejmuje również uruchomienie produkcji z dwóch dodatkowych odkryć – Ofelia i Gjøa Nord. Chociaż Orlen nie posiada udziałów w tych złożach, ich wspólne zagospodarowanie i eksploatacja razem z Cerisą przyniesie dalsze synergie finansowe i operacyjne, co pozwoli jeszcze bardziej obniżyć jednostkowe koszty wydobycia z Cerisy i Duvy.

Vår Energi, Orlen Upstream Norway i Inpex Idemitsu Norge posiadają po 30% udziałów w Cerisie, pozostałe 10% należy do DNO Norge.

W maju tego roku norweskie Ministerstwo Energii zaakceptowała plan eksploatacji trzech innych złóż, których partnerem jest Orlen – Albuskjell, Vest Ekofisk oraz Tommeliten Gamma. Aktywa te zapewnią koncernowi ok. 23 mln baryłek ekwiwalentu ropy, w tym ok. 3 mld m3 gazu. Początek wydobycia zaplanowano na 2028 rok.

Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Grupy Lotos i PGNiG oraz większościowego pakietu Grupy Energa. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 267,3 mld zł w 2025 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

(ISBnews)