ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
poniedziałek, 22 czerwca, 2026
ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
Strona główna ISBnews GPW: Od początku 2025 roku ponad 100 emitentów pozyskało na rynku kapitałowym...

GPW: Od początku 2025 roku ponad 100 emitentów pozyskało na rynku kapitałowym 60 mld zł

Warszawa, 22.06.2026 (ISBnews) – W drugiej edycji programu GPW IPO Academy uczestniczyły 34 spółki z całej Polski, a 25 spółek ukończyło pełny cykl przygotowań do wejścia na rynek kapitałowy, podała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Na rynku rośnie grupa spółek, które w sposób uporządkowany przygotowują się do wejścia na giełdę, a skala programu wpisuje się w aktywność rynku – od początku 2025 roku ponad 100 emitentów pozyskało już na rynku kapitałowym 60 mld zł, podano.

Certyfikaty ukończenia drugiej edycji otrzymało 25 spółek, potwierdzając przejście pełnej ścieżki przygotowania do IPO. Łącznie w dwóch edycjach inicjatywy uczestniczyło już blisko 60 podmiotów przygotowujących się do potencjalnego debiutu na warszawskiej Giełdzie, podano.

„GPW IPO Academy potwierdza, że na rynku rośnie grupa spółek, które w sposób uporządkowany przygotowują się do wejścia na giełdę i myślą o rynku kapitałowym w kategoriach długoterminowego finansowania rozwoju. Program pokazuje też, że IPO jest elementem szerszego procesu obejmującego budowę relacji z inwestorami, transparentność oraz zdolność do wykorzystania różnych instrumentów finansowania dostępnych na rynku. W warunkach utrzymującej się aktywności emisyjnej i dostępności kapitału kompetencyjne przygotowanie spółek staje się jednym z kluczowych czynników ich obecności na rynku publicznym” – powiedziała dyrektorka Działu Rynku Pierwotnego Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Izabela Mikołajczyk, cytowana w komunikacie.

„GPW IPO Academy jest skierowana do spółek i właścicieli, którzy rozważają wykorzystanie rynku kapitałowego jako narzędzia rozwoju i pozyskania finansowania. Program pozwala spojrzeć na debiut giełdowy w sposób uporządkowany i przygotować organizację do funkcjonowania w nowych warunkach jako spółka publiczna. Zainteresowanie kolejną edycją oraz liczba jej absolwentów potwierdzają rosnącą świadomość roli rynku kapitałowego. Liczymy, że dla wielu uczestników Akademii naturalnym kolejnym krokiem będzie wejście na warszawski parkiet i dołączenie do grona emitentów” – dodał prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Tomasz Bardziłowski.

GPW IPO Academy wpisuje się w długoterminowe działania warszawskiej Giełdy na rzecz rozwoju rynku kapitałowego w Polsce poprzez przygotowanie nowych emitentów i wzmacnianie ich kompetencji. Skala programu oraz jednoczesna aktywność emisyjna rynku wskazują na rosnące znaczenie rynku publicznego jako źródła finansowania oraz na potrzebę dalszego budowania kompetencji spółek w zakresie funkcjonowania w roli emitenta. Z uwagi na duże zainteresowanie programem kolejna edycja programu planowana jest jeszcze jesienią 2026 roku, przekazano także.

(ISBnews)