ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
poniedziałek, 22 czerwca, 2026
ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
Strona główna ISBnews Budimex oddał do użytkowania węzeł dróg D1/D4 na Słowacji za 117 mln...

Budimex oddał do użytkowania węzeł dróg D1/D4 na Słowacji za 117 mln euro

Bratysława, 22.06.2026 (ISBnews) – Budimex ukończył i oddał do użytkowania węzeł dróg D1 i D4 pod Bratysławą na Słowacji, wybudowany kosztem około 117 mln euro, poinformowali przedstawiciele spółki. Projekt ten jest jednym z najważniejszych przykładów ekspansji Budimeksu poza Polską.

„W niedzielę, 21 czerwca, przedstawiciele Budimeksu, NDS (Národná diaľničná spoločnosť) oraz słowackiego rządu przecięli symboliczną wstęgę na skrzyżowaniu dróg D1 i D4, oddając do użytku jedną z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych na Słowacji. Otwarcie węzła autostradowego realizowanego w rejonie Bratysławy zostało przeprowadzone 90 dni przed terminem określonym w kontrakcie. To ważne osiągnięcie potwierdza kompetencje Budimeksu w skutecznej realizacji złożonych projektów infrastrukturalnych na rynkach zagranicznych, z zachowaniem najwyższych standardów jakości oraz terminowości” – czytamy w komunikacie.

Otwarcie trzech ostatnich łącznic oznacza pełne udostępnienie kierowcom całego ośmioramiennego węzła drogowego. Nowa infrastruktura znacząco odciąża Bratysławę od ruchu ciężkiego, kierując ruch tranzytowy na obwodnicę miasta. Jeszcze przed zakończeniem inwestycji uruchomione wcześniej odcinki pozwoliły na przekierowanie ponad 2100 samochodów ciężarowych dziennie z przeciążonego mostu Prístavný. Dzięki pełnemu uruchomieniu węzła ruch regionalny i międzynarodowy jest obecnie sprawnie rozprowadzany jeszcze przed wjazdem do stolicy, co skutecznie eliminuje wieloletnie wąskie gardło komunikacyjne w rejonie Zlaté Piesky, podkreśliła spółka.

„Skrzyżowanie dróg D1/D4 to nie tylko tony betonu i kilometry nowego asfaltu. Chodzi o oszczędność czasu, lepszy przepływ ruchu i zwiększenie bezpieczeństwa, co przynosi ulgę nie tylko mieszkańcom stolicy, ale także kierowcom z całej Słowacji. Dzięki ścisłej współpracy z inwestorem oraz profesjonalizmowi słowackich dostawców udało nam się zrealizować budowę tego kluczowego węzła transportowego w pełnej sprawności. Pokazaliśmy, że potrafimy skutecznie realizować znaczące projekty także na Słowacji” – powiedział prezes Artur Popko, cytowany w materiale.

W trakcie prac Budimex wykonał łącznie 160 obiektów budowlanych, w tym wybudował 18 mostów, uruchomił 8 nowych łącznic autostradowych oraz zmodernizował łącznie ponad 5 kilometrów istniejącej trasy D1. Wszystkie działania zostały przeprowadzone z uwzględnieniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i nowoczesnych wymagań technicznych, wymieniono.

Otwarcie skrzyżowania D1/D4 wzmacnia strategiczną pozycję Budimeksu jako wiarygodnego i wysoce kompetentnego generalnego wykonawcy dla złożonych europejskich projektów infrastrukturalnych. Projekt ten jest jednym z najważniejszych przykładów ekspansji Budimeksu poza Polską. Spółka od kilku lat konsekwentnie wzmacnia swoją obecność na wybranych rynkach europejskich, koncentrując się przede wszystkim na projektach drogowych, kolejowych i hydrotechnicznych. Na Słowacji Budimex jest obecny od 2021 roku, przypomniała spółka.

Budimex jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1995 r. i wchodzi w skład indeksu WIG20. W 2025 r. grupa osiągnęła 9,4 mld zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)