Warszawa, 24.03.2026 (ISBnews) – Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.
Rzeczpospolita
–Koncern Lockheed Martin podpisał umowę offsetową z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 1 w Łodzi. Jej wartość to ok. 300 mln zł. Chodzi o „utworzenie wyspecjalizowanych zdolności w zakresie obsługi, napraw i eksploatacji (MRO) systemów sensorowych”.
–Sektor bankowy wraca do hojnego dzielenia się zyskami. Tegoroczne wypłaty będą najwyższe w historii, ale równie ciekawy jest ich podział. Z naszej analizy wynika, że znaczący strumień popłynie do zagranicznych akcjonariuszy, ale większość pieniędzy zostanie w kraju.
Parkiet
–Wiemy, co czeka raporty kwartalne. Udało się znaleźć salomonowe rozwiązanie. Ostateczny projekt rozporządzenia nie został jeszcze opublikowany i szczegóły mogą się zmienić, ale najważniejsza sprawa wydaje się przesądzona. Raporty kwartalne zostaną, natomiast nie będą tak rozbudowane jak obecnie – ustalił „Parkiet”.
Dziennik Gazeta Prawna
–Spadek cen ogranicza potencjalne możliwości NBP związane z finansowaniem wydatków na zbrojenia. W trzy tygodnie niezrealizowany zysk banku centralnego za 2026 rok z tytułu inwestycji w złoto spadł z 58 mld do 11 mld zł.
Puls Biznesu
–Droga ropa sama recesji nie wywoła, ale strach już tak. Żeby świat wszedł w recesję, Cieśnina Ormuz musiałaby być zamknięta przez ponad pół roku. Taki wniosek można wysnuć z symulacji Fedu z Dallas.
ISBnews
–Artur Warsocki odwołany ze stanowiska członka zarządu ds. handlowych PKP Cargo
–Sprzedaż miedzi KGHM spadła o 18% r/r do 50 tys. t; produkcja wzrosła o 5% w II (aktual.)
–Indeks WIG20 wzrósł o 0,62% na zamknięciu w poniedziałek
–Asseco Poland szacuje, że sprzedaż akcji Sapiens zwiększy wynik netto o 499 mln zł
–Scanway zadebiutuje na GPW po przejściu z NewConnect w piątek
–ATM Grupa ma 45 mln zł kredytu z Pekao na budowę hali zdjęciowej
–Columbus zwróci do WFOŚiGW ok. 10 mln zł zaliczek w ramach programu 'Czyste Powietrze’
–BZK Energy uruchomi innowacyjną biometanownię do końca 2027 r.
–Grupa Azoty Polyolefins przedstawiła wierzycielom zaktualizowane propozycje układowe
–MC: NASK uruchomił pierwszy superkomputer do obliczeń AI
–Holcim Polska rozpoczął budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego przy Cementowni Kujawy
–Poczta Polska wyda ponad 100 mln zł na modernizację sprzętu IT
–Mosty Magazyny Energii z Grupy Mosty zadebiutowały na Catalyst
–Alior Bank rekomenduje wypłatę 8,93 zł dywidendy na akcję
–Torpol zakłada rozwój w obszarze elektroenergetyki, TOG m.in. spalarni odpadów
–Torpol ma zabezpieczone w br. przychody zbliżone do ubiegłorocznych
–Allegro z nową strategią ESG, chce mieć m.in. 7 mld zł GMV z rzeczy używanych w 2030 r.
–Benefit Systems liczy na zysk z klubów fitness w segmencie Zagranica UE w 2027 r.
–Pharmena powołała platformę Synerixa skoncentrowaną na produktach stosowanych miejscowo
–Onde ma umowę na 41,3 mln zł netto na magazyn energii z opcją na dalsze 12 mln zł netto
–GUS: Wynik netto przedsiębiorstw niefinansowych wzrósł o 13,5% r/r do 197,1 mld zł w 2025
–UOKiK nałożył ponad 7 mln zł kar na dwie firmy z branży OZE
–GUS: Sprzedaż detaliczna (ceny stałe) wzrosła o 5% r/r w lutym; konsensus: +6,1%
–Przychody Asbisu wyniosły ok. 427 mln USD w rekordowym lutym
–Drago entertainment zapowiedziało 'Roadhouse Simulator Prologue’ na II kwartał
–Marvipol miał 58,17 mln zł zysku netto, 97,46 mln zł zysku EBIT w 2025 r.
–Huuuge miało 73,1 mln USD zysku netto, 96,05 mln USD skoryg. zysku EBITDA w 2025 r.
–Zaktualizowana strategia Benefit Systems zakłada m.in. 6,4-7 mld zł przychodów w 2027 r.
–Benefit Systems chce nadal przeznaczać na dywidendę min. 60% skoryg. zysku netto
–Benefit Systems miał 570,85 mln zł zysku netto, 1 249,86 mln zł zysku EBITDA w 2025 r.
–Backlog Grupy Torpol wyniósł prawie 4 mld zł na koniec 2025 r.
–Torpol miał 78,09 mln zł zysku netto, 120,91 mln zł zysku EBITDA w 2025 r.
(ISBnews)


