Warszawa, 14.05.2025 (ISBnews) – Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK) – badający nastroje polskich przedsiębiorstw – spadł o 4,3 pkt m/m do 98,6 pkt w maju, podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Bieżąca wartość MIK spadła o 2,6 pkt r/r.
“MIK w maju spadł m/m o 4,3 pkt do poziomu 98,6 pkt. To pierwszy w tym roku odczyt poniżej poziomu neutralnego (100 pkt), co oznacza przewagę nastrojów negatywnych nad pozytywnymi wśród przedsiębiorców. Jednocześnie należy zauważyć, że znaczący spadek m/m wartości MIK wynika z porównania do najwyższego poziomu w br. obserwowanego w kwietniu (102,9 pkt). Obecny MIK jest o 2,6 pkt niższy niż ubiegłoroczny odczyt majowy (101,2 pkt), ale o 1,8 pkt wyższy niż najniższa wartość MIK od 2024 r. odnotowana w lipcu (96,8 pkt). O majowym poziomie MIK poniżej wartości neutralnej (100 pkt) zadecydowała przewaga ocen negatywnych przedsiębiorców dla pięciu spośród badanych siedmiu komponentów: wartości sprzedaży, nowych zamówień, zatrudnienia, mocy produkcyjnych i inwestycji” – czytamy w komunikacie.
“Po pięciu miesiącach względnie dobrych wyników majowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) zaskoczył spadkiem poniżej poziomu neutralnego (100 pkt), co sygnalizuje pogorszenie ocen koniunktury gospodarczej wśród przedsiębiorców. Jednak obraz nie jest jednoznacznie negatywny i różni się w zależności od branży i wielkości firm. Sektor produkcyjny oraz usługi nadal utrzymują się w relatywnie dobrej kondycji, natomiast wyraźne osłabienie widzimy w firmach transportowych, budowlanych i handlowych. Spadek nastrojów jest szczególnie widoczny w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw, podczas gdy duże firmy nie raportują istotnych zmian względem poprzedniego miesiąca. Pogorszenie majowego wyniku warto interpretować w kontekście wysokiego odczytu w kwietniu, bowiem mamy do czynienia z efektem wysokiej bazy. W ubiegłym miesiącu firmy raportowały znaczący wzrost sprzedaży, co pozytywnie wpłynęło na ich ocenę sytuacji finansowej. Według deklaracji firm w maju nie utrzymała się dynamika sprzedaży, a dodatkowo spadła liczba nowych zamówień, co przekłada się na ostrożniejsze prognozy na czerwiec” – powiedziała kierownik Zespołu Foresightu Gospodarczego PIE Katarzyna Dębkowska, cytowana w materiale.
W majowym odczycie wśród siedmiu obserwowanych komponentów MIK odsezonowane wartości dwóch (wynagrodzenia, płynność finansowa) są powyżej poziomu neutralnego. Płynność finansowa, jako jedyny komponent MIK, wzrósł m/m o 6,2 pkt do poziomu 127,3 pkt. Jest to wartość najwyższa dla tego komponentu odnotowana w br. Firmy, mimo niepewności zdarzeń gospodarczych i rosnących kosztów działalności, są w dobrej kondycji finansowej. Majowa wartość wskaźnika dla wynagrodzeń spadła m/m (o 0,9 pkt do poziomu 109,7 pkt) i osiągnęła najniższą wartość w br. Pozostaje jednak powyżej poziomu neutralnego, chociaż koszty pracownicze są barierą silnie oddziałującą na funkcjonowanie firm. Ma to odzwierciedlenie w komponencie zatrudnienie, którego wartość wskaźnika spadła m/m (o 1,7 pkt do poziomu 99,1 pkt) i jest po raz pierwszy w br. nieznacznie poniżej poziomu neutralnego.
Po odnotowanym w kwietniowym odczycie wzroście wskaźnika wartości sprzedaży w majowym badaniu nastąpił jego spadek m/m (o 8,7 pkt do poziomu 93,1 pkt). Jest to najniższy odczyt tego komponentu MIK w br. Wskaźnik liczby nowych zamówień również spadł m/m (o 13,2 pkt do poziomu 83,5 pkt) i także jest najniższym odczytem tego komponentu MIK w br. Wartość wskaźnika dla komponentu moce produkcyjne, który spadł m/m (o 3,1 pkt do poziomu 92 pkt), wskazuje, podobnie jak w poprzednich miesiącach br., że są one nadal zbyt duże przy posiadanym portfelu zamówień i przewidywanych na najbliższy miesiąc zmianach popytu. Majowy odczyt wskaźnika dla komponentu inwestycje spadł m/m o 8,4 pkt do 82,2 pkt, podał PIE.
“W majowym pomiarze MIK negatywne nastroje przeważają nad pozytywnymi wśród małych (89 pkt), mikro- (90,8 pkt) oraz średnich przedsiębiorstw (93,6 pkt). Jedynie w grupie dużych firm odnotowano wynik powyżej poziomu neutralnego (111 pkt), co oznacza przewagę nastrojów pozytywnych. Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, największy spadek m/m wartości MIK odnotowaliśmy wśród średnich firm (o 9,7 pkt)” – czytamy dalej.
Majowy pomiar MIK obrazuje przewagę nastrojów pozytywnych nad negatywnymi wśród firm produkcyjnych (111,8 pkt) i usługowych (101,2 pkt). W branży TSL (99,4 pkt), budownictwie (96,1 pkt) oraz handlu (91,5 pkt) przeważają nastroje negatywne. Spośród wszystkich analizowanych sektorów wzrost m/m odnotowano jedynie w usługach (o 5,7 pkt). W pozostałych branżach wartość wskaźnika spadła.
“W maju główną barierą utrudniającą firmom działalność nadal są koszty pracownicze (71%; wzrost m/m o 2 pkt proc.). Nieco mniej firm skarży się na niepewność sytuacji gospodarczej (57%; spadek m/m o 3 pkt proc.), niedostępność pracowników (44%; spadek m/m o 1 pkt proc.), zatory płatnicze (42%; spadek m/m o 2 pkt proc.), koszty finansowania (32%; spadek m/m o 2 pkt proc.) oraz niedostępność produktów (14%; spadek m/m o 3 pkt proc.). Wzrósł natomiast udział firm wskazujących na rosnące ceny energii (54%; wzrost m/m o 3 pkt proc.)” – czytamy dalej.
Na początku maja ponad połowa firm (54%) uważa, że ich sytuacja gospodarcza w najbliższych trzech miesiącach ani się nie poprawi, ani nie pogorszy. Polepszenia spodziewa się 23% (spadek m/m o 8 pkt proc.), a pogorszenia 17% (wzrost m/m o 3 pkt proc.). Jeśli chodzi o sytuację gospodarczą kraju, więcej firm przewiduje jej pogorszenie (25%) niż polepszenie (18%).
MIK powstaje na podstawie pomiarów w 7 kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw w czterech kategoriach wielkościowych i pięciu branżowych. Poziomy MIK przyjmują wartości z przedziału <0>, a punkt odniesienia wskaźnika stanowi odczyt 100, który jest poziomem neutralnym.0>
(ISBnews)