Warszawa, 08.04.2025 (ISBnews) – Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji strategicznych oraz kluczowych inwestycji w zakresie potrzeb obronności państwa i bezpieczeństwa publicznego oraz ustanawiania stref ochronnych dla niektórych terenów zamkniętych, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
“Rząd upraszcza zasady przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji obronnych państwa, w tym inwestycji kluczowych. Radykalnie skróci się w tym zakresie proces inwestycyjno-budowlany. Chodzi także o wprowadzenie możliwości ustanawiania stref ochronnych terenów zamkniętych, na etapie przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji, jak również dla obiektów już istniejących” – czytamy w komunikacie.
“Nowe przepisy są związane z sytuacją geopolityczną i potrzebą przyspieszenia procesu inwestycyjnego dotyczącego obronności państwa. Rozwiązania wynikają także ze zwiększania liczebności Sił Zbrojnych RP, pozyskiwania nowego sprzętu wojskowego oraz zapewnienia przemysłowego potencjału obronnego państwa” – czytamy dalej.
Nowe przepisy przewidują uproszczenie i usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego, jeśli chodzi o przygotowanie oraz realizację strategicznych inwestycji dotyczących obronności państwa. Czas przygotowania i realizacji inwestycji skróci się średnio z 6 do 3 lat.
Uproszczenia będą dotyczyły:
* wymaganej dokumentacji;
* sposobu, trybu i terminów związanych z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację strategicznej inwestycji;
* realizacji samej inwestycji.
Wprowadzona zostaje tzw. inwestycja kluczowa, która będzie realizowana na terenach zamkniętych. Jej realizacja będzie maksymalnie odformalizowana. Do inwestycji kluczowych zaliczone zostają przedsięwzięcia budowlane, które wynikają z Narodowego Programu Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód oraz produkcja amunicji, podano także.
“Możliwe będzie ustanawianie – już na etapie przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji – stref ochronnych dla terenów zamkniętych. Chodzi o obszar, wyznaczony poza terenem zamkniętym, na którym ze względu na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa, obowiązywać będą zakazy i ograniczenia w zagospodarowaniu lub korzystaniu z terenów. Rozwiązanie pozwoli na zabezpieczenie prawidłowego funkcjonowania terenów zamkniętych, na których znajdowałyby się np. strzelnice czy urządzenia wojskowe, takie jak radary” – napisano też w komunikacie.
Przyjęte przepisy będą dotyczyć m.in. budowy:
* obiektów na potrzeby systemu kierowania obroną państwa oraz systemu dowodzenia (inwestycje, którym nadano klauzule niejawności: poufne, tajne i ściśle tajne);
* systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej;
* obiektów na potrzeby systemów rozpoznania i walki elektronicznej;
* obiektów logistycznych, w tym przeznaczonych do przechowywania środków bojowych oraz materiałów palnych;
* infrastruktury lotnisk i portów wojennych;
* infrastruktury dla nowych związków taktycznych oraz wprowadzanej na wyposażenie armii nowej techniki wojskowej;
* rozbudowy obiektów szkoleniowych dla sił polskich i wojsk sojuszniczych;
* infrastruktury ochronnej – schrony i ukrycia;
* obiektów fortyfikacyjnych, w tym szczególnie w ramach przygotowań do działań obronnych.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
(ISBnews)