Randstad: Szansę na równie dobrą lub lepszą pracę widzi 62% osób vs. 66% rok temu

Warszawa, 08.04.2025 (ISBnews) – Szansę na znalezienie tak samo dobrej pracy lub lepszej widzi 62% ankietowanych wobec 59% kwartał temu i wobec 66% rok temu, podał Instytut Badawczy Randstad. Odsetek osób, które oczekują, że w przypadku utraty pracy znajdą nowe, jakiekolwiek zatrudnienie spadł do 83% w I kw. br. wobec 85% kwartał temu i 88% rok temu.

“Choć wciąż dość optymistycznie pracownicy mówią o swoich szansach na pracę, to wyniki z ostatnich kwartałów potwierdzają, że o nowe zatrudnienie w okresie spowolnienia gospodarczego jest trudniej – szczególnie w sektorze publicznym i handlu. Pracownicy sektora IT, którzy odczuwają zmianę koniunktury, widzą co prawda możliwości zatrudnienia, ale wyraźnie rzadziej nowa praca oznacza dla nich lepsze warunki” – czytamy w raporcie “Monitor Rynku Pracy”.

W badaniu podkreślono, że średni czas poszukiwania nowej pracy w I kw. br. w ujęciu zarówno kwartalnym i rocznym wzrósł do 3,3 miesiąca wobec 3,2 miesięca w IV kw. 2024 r. i wobec 2,8 miesięca w I kw. 2024 r.

“To, że rotacja pracowników nie należy do wysokich nie tyle może wynikać z tego, że pracownicy nie chcą zmieniać miejsca zatrudnienia. Chęci są – na to wskazują deklaracje o poszukiwaniu pracy. Na ustabilizowaną rotację wciąż bardziej wpływać może dostępność ofert pracy, a także oferowane w nich warunki, a świadczy o tym wydłużający się wyraźnie od połowy 2022 roku czas poszukiwania zatrudnienia, który obecnie wyniósł rekordowe 3,3 miesiąca” – podkreślono.

Najkrócej pracy szukali mężczyźni (2,2 miesiąca) oraz osoby z pokolenia Z (2,9 miesiąca). Duży wzrost średniego czasu poszukiwań (powyżej jednego miesiąca) odnotowano w przypadku kobiet (obecnie 3,9 miesiąca), podano także.

W najnowszym badaniu 83% pracowników widzi szansę na znalezienie jakiejkolwiek pracy w perspektywie 6 miesięcy.

“W porównaniu z poprzednim badaniem ten odsetek spadł o 2 pkt proc., a jeszcze w połowie 2023 roku sięgał 89%. Dziś najczęściej takie szanse widzą pracownicy w wieku 30-40 lat (87%), osoby z wykształceniem wyższym (89%), pracownicy branży budowlanej (91%) oraz sektora telekomunikacji i IT (90%). Zwiastunem zwiększającej się liczby konkurencyjnych ofert pracy jest rosnący odsetek osób, które dostrzegają szansę na znalezienie zatrudnienia tak samo dobrego lub lepszego od obecnego (wzrost z 59 do 62)” – czytamy dalej.

Z badania wynika, że 16% badanych było świadkiem dyskryminacji w miejscu pracy. Dwa razy częściej to kobiety (22%) niż mężczyźni (10%). 21% kobiet zaznaczyło, że osobiście doświadczyło dyskryminacji, podczas gdy wśród mężczyzn było to 5% respondentów (w obu grupach 10% badanych).

“Wśród najczęstszych powodów dyskryminacji zawodowej kobiet są kwestie związane z życiem osobistym i funkcjami w rodzinie: postrzeganie ich, szczególnie młodego pokolenia, przez pryzmat wieku, w którym mogą planować macierzyństwo (36%) czy obciążające obowiązki w życiu prywatnym (29%). Dla 31% respondentów przerwa w karierze związana z macierzyństwem wpływ na pominięcie kobiet w procesach awansów i podwyżek” – podsumowano.

Bieżąca, 59. edycja badania, została zrealizowana w okresie 21 lutego – 2 marca 2025 r., przez Instytut Badań Pollster metodą CAWI (wspomagany komputerowo wywiad realizowany za pośrednictwem strony www, na panelu internetowym) na losowo-kwotowej próbie 1000 respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, samozatrudnione (o ile posiadają stałą umowę o świadczenie usług jednej firmie).

(ISBnews)