Santander AM: Obligacje skarbowe atrakcyjnie wyceniane, korporacyjne z potencjałem wzrostu

Warszawa, 17.12.2024 (ISBnews) – Inwestorzy powinni zwrócić uwagę na atrakcyjne wyceny obligacji skarbowych, zwłaszcza tych o średnich terminach zapadalności, oceniają analitycy Santander Asset Management.

“W segmencie instrumentów dłużnych uważamy, że rynek pieniężny oraz obligacje średnio i długoterminowe są atrakcyjnie wyceniane, ponieważ Narodowy Bank Polski (NBP) powinien wznowić obniżki stóp procentowych w drugim kwartale 2025 roku. Spadająca inflacja powinna sprzyjać niższym stopom procentowym” – powiedział dyrektor inwestycyjny Santander TFI Jakub Borawski, cytowany w komunikacie.

Analitycy oceniają, że Narodowy Bank Polski (NBP) powinien wznowić obniżki stóp procentowych w drugim kwartale 2025 r. Spadająca inflacja powinna pozwolić na znacznie niższe stopy, podczas gdy obligacje o średnich i dłuższych terminach zapadalności nadal oferują rentowności zbliżone do obecnego poziomu stóp NBP.

“Spodziewamy się jednak, że to lokalny sektor bankowy pozostanie największym nabywcą obligacji, ponieważ brak jasnej ścieżki konsolidacji fiskalnej może być przeszkodą do większego zaangażowania się inwestorów zagranicznych. W związku z tym uważamy, że krzywa dochodowości może pozostać stroma, a średnie terminy zapadalności mogą przynieść najlepsze wyniki” – czytamy w komentarzu.

“Ministerstwo Finansów wznawia emisję obligacji indeksowanych inflacją o dłuższych i średnich terminach zapadalności. Uważamy, że obligacje te są obecnie bardzo atrakcyjnie wycenione (realna stopa zwrotu na poziomie około 3%) i wraz z znacznie rosnącą liczbą emisji oraz łączną wartością tych papierów oczekujemy poprawy płynności i stopniowego spadku realnych rentowności. Dla inwestorów oznacza to zarówno atrakcyjne ‘carry’, jak i potencjalne zyski kapitałowe, ponieważ wskaźnik CPI prawdopodobnie pozostanie wciąż nieco podwyższony w 2025 roku” – czytamy również.

Analitycy AM uważają że lokalny rynek obligacji korporacyjnych ma potencjał do wzrostu i poprawy płynności. Do tej pory był on reprezentowany głównie przez emisje o zmiennym oprocentowaniu największych polskich spółek: finansowych, nieruchomościowych i niektórych przemysłowych. Banki lokalne będą wiodącym emitentem, z uwagi na potrzeby emisji papierów wartościowych w ramach różnych warstw struktury kapitałowej banków. Ich zdaniem po stronie popytu fundusze inwestycyjne i emerytalne będą chciały zdywersyfikować portfele, zmniejszając w nich udział papierów skarbowych.

(ISBnews)