URE zatwierdził taryfy na dystrybucję energii elektrycznej na 2025 r.

Warszawa, 17.12.2024 (ISBnews) – Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy dystrybucyjne dla pięciu największych spółek dystrybucyjnych (Enea Operator, Energa Operator, PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Stoen Operator). W konsekwencji średnioroczne stawki opłat dystrybucyjnych łącznie dla gospodarstw domowych nie wzrosną.

“Zgodnie z decyzją ustawodawcy z listopada br., do końca września 2025 r. cena za 1 MWh zużytego prądu została zamrożona na poziomie 500 zł/MWh. Oznacza to, że cena ta będzie taka sama jak w drugim półroczu 2024 r. Natomiast cena za dystrybucję wynika ze stawek taryf zatwierdzonych przez Prezesa URE. 16 grudnia br. Regulator zatwierdził stawki dystrybucyjne dla pięciu największych spółek na 2025 rok. W konsekwencji średnioroczne stawki za dystrybucję łącznie na rachunku gospodarstwa domowego (grupa G) w 2025 r. nie wzrosną” – czytamy w komunikacie.

Zestawienie zmian średniorocznych stawek w dystrybucji dla grup A, B, C i G po 1 stycznia 2025 r.

Operator Systemu Dystrybucyjnego

Zmiana

Zmiana średniej stawki

 

średniej

w dystrybucji dla odbiorców w grupach G

 

stawki

 

 

%

%

ENEA Operator

3,5

0,0

Energa Operator

3,7

0,0

PGE Dystrybucja

0,4

0,0

Tauron Dystrybucji

3,1

0,0

Stoen Operator

0,0

0,0

Stawki opłat zawarte w taryfach zatwierdzonych operatorom systemów dystrybucyjnych kalkulowane są m.in. na podstawie kosztów prowadzenia przez nich działalności koncesjonowanej . W taryfach dystrybucyjnych uwzględnione są także opłaty wynikające z przepisów prawa i wyszczególnione na rachunku za energię elektryczną, które nie trafiają do dystrybutorów tj.: stawka opłaty kogeneracyjnej, która w 2025 r. spadnie z 6,18 zł/MWh do 3 zł/MWh. Opłata ta związana jest z systemem wsparcia dla energii produkowanej w procesie kogeneracji, stawka opłaty mocowej – do końca czerwca 2025 opłata ta dla gospodarstw domowych będzie wynosić 0 zł. Opłata mocowa ma na celu finansowanie bezpieczeństwa energetycznego. To mechanizm wynagradzania wytwórców energii za gotowość dostarczania mocy do sieci.

Głównym uzasadnieniem wprowadzenia tej opłaty była potrzeba zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, opłata OZE – wzrost z 0 zł/MWh do 3,50 zł/MWh. Celem jej wprowadzenia było wsparcie wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz funkcjonowania mechanizmów, które pomagają w zapewnieniu odpowiednio wysokich udziałów „zielonej energii” w krajowym miksie energetycznym, stawka jakościowa – dotychczas była to opłata za korzystanie z systemu elektroenergetycznego. Taryfy zatwierdzane przez regulatora są cenami bez VAT i akcyzy. W Polsce, według stanu na rok 2023 było ok 17,2 mln odbiorców w gospodarstwach domowych. Według danych pochodzących z zatwierdzanych przez regulatora taryf, średnie zużycie w grupie G w 2023 r. wynosiło 2 MWh. Grupa G11 (czyli ze stałą ceną energii w cyklu dobowym) stanowiła 88 proc. odbiorców z grup G (ok. 15,1 mln). Średnie roczne zużycie energii elektrycznej w grupie G11 wynosiło w 2023  1,8 MWh. Średnie roczne zużycie w grupie G12 wynosiło w 2023 r. 3,2 MWh, podał URE.

(ISBnews)