Warszawa, 25.06.2026 (ISBnews) – Platforma samochodowa Vehis oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) nawiązały współpracę na rzecz finansowania rozwoju ekologicznej mobilności w segmencie finansowania MŚP w Polsce, podała platforma. Dzięki współpracy Vehis zwiększy wartość finansowania leasingowego dla polskich firm z segmentu MŚP o 520 mln zł, w ramach transakcji sekurytyzacyjnej, której wartość przekroczyła 940 mln zł.
Finansowanie promuje dodatkowo nabywanie samochodów elektrycznych.
W ramach całej transakcji sekurytyzacyjnej Vehis pozyskał łączne finansowanie w wysokości 940 mln zł także od kilku innych inwestorów instytucjonalnych.
Zgodnie z zawartą umową, EBOR przeznaczy 520 mln zł (120 mln euro) na zakup obligacji zabezpieczonych leasingami samochodowymi Vehis. W ramach finansowania co najmniej 35% środków trafi do przedsiębiorstw prowadzonych przez kobiety, co najmniej 25% do młodych przedsiębiorców, a nie mniej niż 15% funduszy przeznaczonych zostanie na finansowanie samochodów elektrycznych, podkreślono.
„Współpraca z EBOR istotnie przyczyniła się do sukcesu drugiej transakcji sekurytyzacji publicznej przeprowadzonej przez Vehis. Jesteśmy dumni z zaufania jakim obdarzyła nas tak renomowana instytucja. Dzięki kolejnej sekurytyzacji publicznej będziemy mogli kontynuować aktywne finansowanie MŚP, w tym wspierać firmy prowadzone przez kobiety i młodych przedsiębiorców, a także finansować samochody niskoemisyjne” – powiedział członek zarządu Vehis ds. finansowych Jan Bujak, cytowany w komunikacie.
Vehis to platforma samochodowa, na której można wybrać, sfinansować, ubezpieczyć i odebrać samochód. Działa w całej Polsce poprzez sieć 140 doradców, zlokalizowanych w 21 oddziałach. W 2025 roku Vehis osiągnął w wartość uruchomionego finansowania na poziomie 2,1 mld zł,
wprowadzając na rynek 16 tysięcy samochodów.
(ISBnews)


