ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
czwartek, 25 czerwca, 2026
ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
Strona główna ISBnews MKiŚ: W systemie kaucyjnym zebrano 1,6 mld opakowań w ciągu pół roku...

MKiŚ: W systemie kaucyjnym zebrano 1,6 mld opakowań w ciągu pół roku funkcjonowania

Warszawa, 25.06.2026 (ISBnews) – W ciągu pół roku od wprowadzenia ogólnopolskiego systemu kaucyjnego zebrano 1,6 mld opakowań objętych kaucją, podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). W całym kraju działa 62 tys. punktów zwrotu i sieć nadal rośnie. Teraz system przygotowuje się do letniego szczytu: rozbudowuje infrastrukturę w regionach turystycznych i rozwija cyfrowe zwroty kaucji, by korzystanie z systemu było jeszcze prostsze.

Za pośrednictwem automatów kaucyjnych zwrócono 85% opakowań. Automaty są dostępne w 13 tys. lokalizacji, a obecnie funkcjonują łącznie 62 tys. punktów zbiórki i choć ustawowy obowiązek zbiórki opakowań spoczywa na dużych sklepach o powierzchni powyżej 200 m2, to już 32 tys. mniejszych punktów zdecydowało się dołączyć do systemu dobrowolnie. To 52% wszystkich punktów zwrotu.

„Po pierwszym półroczu funkcjonowania systemu kaucyjnego możemy powiedzieć, że na stałe wpisał się on w nasze codzienne nawyki. System stał się naturalnym elementem zakupów i zwrotu opakowań, a jednocześnie realnym narzędziem dbania o czystość przestrzeni publicznej i środowiska. Obserwujemy bardzo dużą dynamikę wzrostu zbiórki opakowań: od 28 mln na koniec stycznia, przez 300 mln w lutym, 520 mln w marcu, aż po 1 mld w kwietniu i już 1,6 mld zebranych butelek i puszek na koniec maja. To pokazuje, jak szybko i skutecznie system się rozwija i jak dobrze został przyjęty przez społeczeństwo. Warto też podkreślić, że w całym kraju funkcjonuje już 62 tysiące punktów zbiórki, z czego ponad połowa to małe i średnie sklepy, co pokazuje ogromne zaangażowanie przedsiębiorców” – powiedziała wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska, cytowana w komunikacie.

„Przed nami sezon wakacyjny, a system kaucyjny absolutnie nie zwalnia tempa – można powiedzieć, że nie idzie na urlop. To okres większej mobilności i większego spożycia napojów poza domem, dlatego operatorzy bardzo intensywnie przygotowują się do tego czasu. Punkty zbiórki coraz częściej 'idą za klientem’ – powstają mobilne automaty w miejscowościach turystycznych i przy wydarzeniach plenerowych, m.in. w kurortach nadmorskich. Rozwijana jest także logistyka i monitoring, aby szybko reagować na potrzeby, np. przepełnione automaty. Dzięki temu zwrot opakowań staje się jeszcze łatwiejszy i bardziej dostępny właśnie tam, gdzie Polki i Polacy spędzają lato” – dodała. 

Operator PolKa (Polska Kaucja) stawia na rozwiązania „blisko ludzi” i instaluje automaty tuż przy plażach m.in. w Mielnie, Gąskach i Sarbinowie oraz rozwija cyfrowe zwroty kaucji na kartę płatniczą lub opaski RFID w parkach wodnych. Dzięki temu nie trzeba już stać w kolejkach po papierowe kupony.

Z kolei Kaucja.pl wzmacnia dostępność punktów poprzez współpracę z największymi sieciami handlowymi. W kurortach stosuje wzmocniony monitoring i specjalne okna logistyczne, które pozwalają szybko odbierać odpady nawet tam, gdzie ruch jest utrudniony. W pasie nadmorskim uruchamia też mobilne centra liczenia, co znacząco przyspiesza obsługę w najbardziej obleganych miejscach. Całość uzupełniają punkty typu drivethru oraz automaty w strefach rozrywki i obiektach publicznych, podano także.

(ISBnews)