Warszawa, 25.06.2026 (ISBnews) – Polska Grupa Energetyczna (PGE), Enea, Orlen i Tauron Polska Energia podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy odbudowie Ukrainy, podała PGE. Cztery największe polskie firmy energetyczne zadeklarowały gotowość do wspólnego zaangażowania w proces odbudowy kraju, koncentrując się przede wszystkim na odbudowie i rozwoju infrastruktury energetycznej.
„Energetyka i energia elektryczna stanowią fundament funkcjonowania współczesnej gospodarki – bez nich niemożliwy jest jakikolwiek rozwój. Dlatego jednym z najważniejszych wyzwań na terenie Ukrainy będzie właśnie odbudowa zniszczonej infrastruktury energetycznej. PGE, jako największa polska firma sektora elektroenergetycznego, od lat inwestuje w nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania, magazyny energii, a także rozwój i modernizację sieci, co czyni ją partnerem o wyjątkowych kwalifikacjach, niezbędnych dla rozwoju nowoczesnych systemów. Kompetencje te stanowią podstawę do prowadzenia rozmów i analiz dotyczących naszego ewentualnego zaangażowania we wsparcie odbudowy infrastruktury energetycznej za naszą wschodnią granicą po zakończeniu działań wojennych” – powiedziała wiceprezes PGE ds. operacyjnych Katarzyna Rozenfeld, cytowana w komunikacie.
„Odbudowa Ukrainy to strategiczny projekt dla całej Europy. To nie tylko przywrócenie zniszczonej infrastruktury. To budowa systemu, który będzie bezpieczniejszy i lepiej dostosowany do współczesnych wyzwań. Orlen posiada doświadczenie i kompetencje, by włączyć się w ten projekt. Polska może stać się zachodnią bramą dla systemu energetycznego Ukrainy. Doskonale rozumiemy, że bezpieczna Ukraina to bezpieczniejsza Europa” – dodał prezes Orlenu Ireneusz Fąfara.
„Odbudowa systemu energetycznego Ukrainy to długofalowa inwestycja w bezpieczeństwo całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Jako Tauron jesteśmy wiarygodnym partnerem, gotowym wspierać ten wymagający proces dzięki naszemu doświadczeniu przy realizacji dużych projektów infrastrukturalnych – od modernizacji sieci dystrybucyjnych po transformację systemów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Łączymy kompetencje technologiczne z odpowiedzialnością biznesową oraz troską o rozwój i zapewnienie bezpieczeństwa lokalnym społecznościom. Współpracując z partnerami publicznymi i międzynarodowymi, chcemy dzielić się know-how, które pomoże budować nowoczesną, bezpieczną, stabilną i konkurencyjną energetykę Ukrainy” wskazał prezes Taurona Grzegorz Lot.
„Od pierwszych dni wojny Grupa Enea aktywnie wspierała Ukrainę i jej obywateli – zarówno poprzez pomoc humanitarną, jak i wsparcie ukraińskich energetyków w odbudowie zniszczonej infrastruktury. Dziś robimy kolejny krok, przygotowując się do udziału w długofalowym procesie odbudowy systemu energetycznego naszego wschodniego sąsiada. Współpraca największych polskich spółek energetycznych pozwoli połączyć doświadczenie, kompetencje techniczne i potencjał inwestycyjny niezbędny do realizacji tak ambitnego zadania. Wierzymy, że nowoczesna, bezpieczna i odporna infrastruktura energetyczna będzie jednym z fundamentów powojennej odbudowy Ukrainy oraz dalszego wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego całego regionu” – skomentował prezes Enei Grzegorz Kinelski.
Podpisany list intencyjny ma na celu wypracowanie wspólnych kierunków działań oraz przygotowanie PGE, Enei, Tauronu i Orlenu do udziału w procesie odbudowy Ukrainy. Spółki te już teraz dysponują kapitałem, know-how i doświadczeniem w realizacji dużych projektów infrastrukturalnych oraz zdolnością do współpracy z administracją publiczną i partnerami międzynarodowymi. Potencjał ten może zostać wykorzystany przy odbudowie i modernizacji ukraińskiej infrastruktury energetycznej, podkreślono.
Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r. Miała 27,54 mld zł przychodów w 2025 r.
Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce. Spółka miała 33,3 mld zł przychodów ze sprzedaży w 2025 r. Jest notowana na GPW.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Grupy Lotos i PGNiG oraz większościowego pakietu Grupy Energa. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 267,3 mld zł w 2025 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Grupa PGE to jedna z największych firm energetycznych w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.; miała 61,43 mld zł przychodów w 2025 r.
(ISBnews)


