Warszawa, 23.04.2025 (ISBnews) – Ministerstwo Obrony Narodowej (MON), Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i Lasy Państwowe podpisały porozumienie o współpracy w zakresie realizacji Narodowego Programu Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód, podał KOWR.
“Porozumienia są efektem ustaleń, dokonanych przez Departament Infrastruktury MON oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Porozumienia określają zasady współpracy w zakresie realizacji Narodowego Programu Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód. Współpraca będzie dotyczyć wykorzystania zasobów znajdujących się w zasobach stron i polegać będzie w szczególności na przygotowaniu terenu przygranicznego do obrony kraju, poprzez wykorzystanie i poprawę warunków terenowych, z uwzględnieniem ich walorów środowiskowych” – czytamy w komunikacie.
Porozumienia te wpisują się w interdyscyplinarne podejście MON do realizacji Programu Tarcza Wschód, m.in. poprzez wykorzystanie w jak największym stopniu zasobów przyrodniczych. Ewentualne prace inżynieryjne będą prowadzone w miejscach gdzie naturalne zasoby przyrodnicze okażą się niewystarczająca przeszkodą, podkreślono.
“Porozumienie określa zasady współpracy MON i KOWR w zakresie pozyskania przez MON nieruchomości wchodzących w skład tzw. Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa, położonych w strefie obejmującej pas do 500 metrów wzdłuż granicy państwowej z Republiką Białorusi oraz Federacją Rosyjską” – czytamy dalej.
Nie dotyczy to wszystkich terenów wzdłuż granicy w pasie do 500 m, a tylko tych, które MON ujmie w wykazie nieruchomości stanowiących potencjalną użyteczność dla realizacji celów obronności i bezpieczeństwa państwa. Najczęściej nie będzie się to też odnosiło do całości nieruchomości, a tylko jej części. W takiej sytuacji wojsko na swój koszt wykona i przedłoży do zatwierdzenia w KOWR projekt podziału geodezyjnego z zachowaniem możliwości samodzielnego zagospodarowania, wyjaśniono w informacji.
Porozumienie określa dwie zasadnicze procedury pozyskania nieruchomości z uwagi na ich obecny stan prawny. Jest to uzależnione od tego czy obecnie nieruchomość będąca w zainteresowaniu MON jest objęta umową dzierżawy czy nie.
Nieruchomości nieobjęte umowami dzierżawy będą przekazywane na wniosek MON w trwały zarząd, na cele obronności i bezpieczeństwa w trybie ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
“Co do nieruchomości będących przedmiotem obowiązujących umów dzierżaw – w przypadku zainteresowania nimi ze strony MON – strony ustaliły, że KOWR nie będzie przedłużał takich umów dzierżaw. W nowych lub przedłużanych umowach dzierżaw gruntów w pasie do 500 m od granicy państwa z FR i RB, pojawią się zapisy umożliwiające wyłączenie z umowy dzierżawy, po zakończeniu okresu wegetacyjnego – czytamy w komunikacie.
Porozumienie z Lasami Państwowymi określa zasady współpracy MON i Lasów Państwowych w zakresie dostępu do terenów przygranicznych celem ich przygotowania do obrony. Strony zobowiązały się, że wszelkie działania na tych terenach będą prowadzone z uwzględnieniem ich walorów środowiskowych, a ewentualne negatywne oddziaływanie na środowisko i gospodarkę leśną będzie minimalizowane. Tam gdzie będzie to możliwe, strony będą podejmowały działania na rzecz poprawy stanu środowiska i gospodarki leśnej, podano także.
Tarcza Wschód to wieloaspektowy projekt, którego głównym założeniem jest odstraszanie i przezwyciężanie potencjalnym zagrożeniom poprzez zwiększenie zdolności przeciw zaskoczeniowych, zwiększenie mobilności i ochrony wojsk własnych, utrudnienie poruszania się wojsk obcych oraz obrony ludności cywilnej.
“Jednym z założeń Tarczy Wschód jest uzyskanie jak największej długości linearnej rozbudowy inżynieryjnej pasa przygranicznego, przy uwzględnieniu naturalnych przeszkód środowiskowych i terenowych z poszanowaniem środowiska i przy zasadzie jak najmniejszego odziaływania na ludność cywilną. Prace w tym obszarze zostały już zainicjowane przez stronę wojskową. Przyjęto, że w celu sprawnego i efektywnego wykonania rozbudowy inżynieryjnej pasa przygranicznego w pierwszej kolejności wykorzystane będą nieruchomości z Zasobów Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz nieruchomości będące w zarządzie Lasów Państwowych. W obszarach których wykonanie rozbudowy inżynieryjnej będzie niemożliwe lub nieuzasadnione zakłada się budowę tzw. miejsc składowania. Na ten cel planuję się wykorzystać przede wszystkim nieruchomości jednostek samorządu terytorialnego” – napisano też w materiale.
(ISBnews)