Warszawa, 23.04.2025 (ISBnews) – Grupa Elemental chce na przełomie 2025/2026 wybrać partnera strategicznego do projektu Polvolt – o łącznej wartości ok. 800 mln USD – w obszarze miedzi. Pracuje nad zabezpieczeniem finansowania i rozpoczyna fazę projektowania inwestycji, podał Elemental.
“Ruszają prace nad projektem Polvolt – uznanym przez Komisję Europejską za strategiczny w rozumieniu Critical Raw Materials Act (CRMA). Inwestycja o łącznej wartości ok. 800 mln USD realizowana jest przez Elemental Battery Metals – spółkę celową Grupy Elemental. W ramach projektu do 2030 r. ma powstać nowy zakład produkujący metale o krytycznym znaczeniu dla gospodarki europejskiej. Jego działalność obejmować będzie obszar związany z rafinacją tzw. battery metals, czyli ekstrakcją litu, niklu i kobaltu oraz obszar związany z miedzią pochodzącą z elektrodopadów” – czytamy w komunikacie.
Razem z operującym od czerwca 2024 roku zakładem recyklingu baterii Li-Ion oraz zakładem produkującym metale z grupy platynowców inwestycja Grupy w Polsce wyniesie ok. 1 mld USD. To największe w kraju przedsięwzięcie typu greenfield polskiej firmy prywatnej, podkreślono.
“Realizowany w Zawierciu projekt Polvolt jest dwuetapowy i zakładamy, że zajmie około siedmiu lat. W tym roku chcielibyśmy zapewnić pełne finansowanie dla obu faz i przeprowadzić znaczną część projektowania. Zakładamy, że na przełomie roku uda się wybrać partnera strategicznego dla obszaru związanego z miedzią. Z kolei w przypadku battery metals dajemy sobie trochę więcej czasu, by mieć większą jasność w kwestiach geopolitycznych” – powiedział założyciel i CEO Grupy Elemental Paweł Jarski, cytowany w komunikacie.
“Znajdujemy się obecnie na etapie zabezpieczania pełnego finansowania – będzie dokonywane w strukturze project finance i pochodzące zarówno z grantów, jak i finansowania equity” – dodał.
Inwestycja w Zawierciu obejmuje kompleksową budowę rozległego hubu metalurgicznego. Pierwszy etap projektu zakończył się otwarciem w 2024 r. zakładu odzysku strategicznych metali przemysłowych i szlachetnych z baterii Li-Ion do pojazdów elektrycznych oraz z katalizatorów samochodowych i przemysłowych.
“Ta część zakładu działa już w pełnym zakresie, ale proces dochodzenia do pełnego wykorzystania mocy produkcyjnych jeszcze potrwa. Zakładamy, że to kwestia najbliższych osiemnastu miesięcy” – podsumował Jarski.
Firma powstała w 2010 r. w Grodzisku Mazowieckim (obecnie z siedzibą w Luksemburgu). Z krajowej spółki recyklingowej przekształcała się w globalną Grupę działającą w sektorze tzw. urban mining, czyli górnictwa miejskiego. Grupa Elemental działa w 35 krajach na czterech kontynentach – w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Afryce. Jest globalnym liderem w produkcji strategicznych metali z grupy platynowców (pallad, platyna i rod) oraz największym niezależnym od hut europejskim podmiotem przetwarzającym odpady elektroniczne i odzyskującym z nich m.in. złoto, srebro i miedź. Grupa posiada również nowoczesny zakład odzysku metali krytycznych (lit, nikiel, kobalt, mangan) z recyklingu baterii litowo-jonowych.
Elemental Holding był notowany na GPW w latach 2013-2021.
(ISBnews)