Warszawa, 09.04.2025 (ISBnews) – Wzmożone zakupy złota zarówno przez inwestorów indywidualnych, jak i banki centralne mogą wpłynąć na ograniczoną dostępność tego kruszcu, podała Mennica Skarbowa. Obecnie część klientów spółki realizujących szczególnie duże zakupy musi poczekać kilka dni na dostawę złota.
“Obserwujemy ogromne zainteresowanie złotem, szczególnie w małych gramaturach. Luty to był rekordowy miesiąc – najlepszy od dwóch lat. Dzisiaj dostaję informacje, że w niektórych naszych oddziałach ustawiają się kolejki większe niż zazwyczaj. Złoto po prostu lubi kryzysy. I nie chodzi tylko o tąpnięcia na światowych giełdach, ale o całą geopolityczną układankę: eskalację napięć na Bliskim Wschodzie, wojnę na Ukrainie, a przede wszystkim coraz ostrzejsze wojny handlowe. W takim otoczeniu prognozy mówiące o cenie 3500 USD za uncję w najbliższych miesiącach wcale nie brzmią już abstrakcyjnie” – powiedział dyrektor zarządzający ds. sprzedaży w Mennicy Skarbowej Adam Stroniawski, cytowany w komunikacie.
W lutym tego roku spółka zanotowała najlepszą sprzedaż produktów inwestycyjnych z tego kruszcu od ponad dwóch lat. W efekcie w wielu oddziałach Mennicy Skarbowej zaczynają ustawiać się kolejki, a niektórzy światowi producenci sztabek, nie nadążając z dostawami do Polski, informują o możliwych opóźnieniach, wskazano w materiale.
“Rosnące zainteresowanie złotem nie ogranicza się tylko do inwestorów indywidualnych. Popyt stymulują również banki centralne, które w ostatnich miesiącach zaczęły zwiększać swoje rezerwy. Według danych Światowej Rady Złota to właśnie sektor publiczny – zwłaszcza w krajach rozwijających się – jest dziś jednym z głównych motorów popytu. Narodowy Bank Polski także postawił na złoto. Według ostatnich dostępnych informacji Polska posiada łącznie około 500 ton złota, co stanowi ponad 20% całkowitych rezerw walutowych kraju” – czytamy dalej.
Stroniawski przyznał, że zakupy banków centralnych, ale także ogromny obecny popyt, sprawiają, że niektórzy światowi producenci sztabek ze złota informują o opóźnieniach w realizacji zamówień do Polski.
“Zazwyczaj nasza spółka realizuje większość zamówień w ciągu 24 godzin, teraz część naszych klientów realizujących szczególnie duże zakupy musi poczekać kilka dni na dostawę. Warto pamiętać, że złoto to surowiec o ograniczonych zasobach. Według danych Światowej Rady Złota całkowite rezerwy na świecie wynoszą około 190 000 ton, z czego znaczna część została już wydobyta i znajduje się w obiegu. Wzmożone zakupy zarówno przez inwestorów indywidualnych, jak i banki centralne mogą zatem wpłynąć na ograniczoną dostępność tego kruszcu” – dodał dyrektor.
W Polsce inwestorzy najczęściej sięgają po monety bulionowe o ugruntowanej pozycji i łatwej zbywalności. W 2024 roku Mennica Skarbowa sprzedała 2,8 ton złota i zanotowała przychody wyższe o 31% r/r.
Mennica Skarbowa to największy dealer złota inwestycyjnego i innych metali szlachetnych w Polsce, notowany na NewConnect. Głównym obszarem działalności spółki jest sprzedaż złota inwestycyjnego (sztabek i monet bulionowych), a także innych metali szlachetnych oraz biżuterii.
(ISBnews)