BGK: Strategia na 2025-2030 stawia na obronność, mobilizację kapitału na nowe inwestycje

SEG 2025

Warszawa, 07.04.2025 (ISBnews) – Strategia Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) na lata 2025-2030 stawia m.in. na obronność i mobilizację kapitału na nowe inwestycje, podał bank. BGK planuje przeznaczyć 7 mld zł w perspektywie do 2030 roku na finansowanie przedsięwzięć eksportowych oraz wspierania krajowego biznesu kwotą 94 mld zł w latach 2025-27 w ramach finansowania dłużnego dla przedsiębiorców z tytułu zaangażowania środków funduszy gwarancyjnych.

Optymalizacja zarządzania środkami funduszy umiejscowionych w BGK to największe i bardzo złożone zadanie w horyzoncie strategii, w szczególności z uwagi na rolę BGK w finansowaniu rozwoju polskich sił zbrojnych, podkreślono.

“Nowa strategia BGK określa ambicje i cele banku na sześć najbliższych lat. Pozostajemy wierni swojej misji, jaką jest wspieranie zrównoważonego, społeczno-gospodarczego rozwoju kraju. Będziemy ją realizować z uwzględnieniem nowej wizji, która odpowiada na zmieniające się otoczenie zewnętrzne. BGK ma być bankiem odpowiedzialnych finansów, mobilizującym i efektywnie wykorzystującym kapitał publiczny oraz prywatny dla rozwojowych celów bezpiecznego, nowoczesnego państwa” – powiedział prezes BGK Mirosław Czekaj, cytowany w materiale dot. strategii.

“W ramach pierwszego filaru, który podkreśla istotę dynamicznej, innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki, Bank Gospodarstwa Krajowego skupi się m.in. na działaniach wzmacniających bezpieczeństwo Polski, szczególnie uwzględniając modernizację i wzrost rodzimego sektora obronnego, współpracę oraz finansowanie przedsiębiorstw z tej branży, a także wsparcie w rozwoju polskich sił zbrojnych” – czytamy dalej.

Wskazano, że wzrosnąć mają wydatki na inwestycje w funduszach własnych. Bank będzie się angażował w projekty innowacyjne i infrastrukturalne.

BGK podkreśla plan wsparcia finansowego ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw, zamierza towarzyszyć polskim firmom na 100 rynkach zagranicznych. Istotną rolę będą pełnić przedstawicielstwa zagraniczne, w tym niedawno otwarte w Kijowie, podano także.

Wśród kluczowych elementów strategii BGK w kontekście wzmacniania gospodarki oraz zwiększania jej konkurencyjności jest transformacja energetyczna, podkreślono

“Dlatego Bank Gospodarstwa Krajowego jako jeden ze strategicznych celów wskazuje wspieranie efektywnego i niskoemisyjnego przemysłu, modernizację infrastruktury przesyłowej oraz produkcję taniej, dostępnej energii” – czytamy dalej.

Bank będzie skupiał się na rozwoju projektów infrastruktury transportowej i przesyłowej oraz wspierał realizację strategicznych inwestycji, będzie finansował infrastrukturę transportową, w tym niskoemisyjny transport pasażerski i towarowy, podano także.

Kolejnym filarem uwzględnionym w nowej strategii banku jest rozwój lokalny.

“Bank Gospodarstwa Krajowego pozostanie głównym partnerem finansowym samorządów. Zakładany jest dwukrotny wzrost skali zaangażowania w spółkach komunalnych do 2030 roku. Jednym z głównych celów filaru samorządowego nowej strategii będzie rozwój oferty finansowania zwrotnego celów społecznych oraz pozyskiwanie nowych instrumentów z perspektywy UE 2028-2034. Wśród priorytetów BGK pozostanie wsparcie mieszkalnictwa. W latach 2025-2030 bank będzie kontynuował swoją działalność realizując powierzone mu programy i efektywnie wykorzystując dostępne budżety funduszy” – czytamy w strategii. 

Bank zapowiedział też, że będzie aktywny na polu współpracy międzynarodowej. 

“BGK będzie aktywny na polu współpracy międzynarodowej, wzmacniając relacje z kluczowymi instytucjami, takimi jak EBI, EFI, EBOR, Bank Światowy czy inne banki bądź instytucje rozwoju z Europy i nie tylko” – czytamy dalej.

“BGK będzie obecny w architekturze polskiej współpracy rozwojowej. Inicjatywy wspierające wzrost gospodarczy w krajach rozwijających się mają jednocześnie działać na korzyść polskich interesów gospodarczych. Planowane wejście w życie nowej ustawy otworzy przed BGK wiele nowych możliwości w zakresie współpracy i pomocy rozwojowej. Bank będzie mógł sięgać m.in. po środki z europejskiego instrumentu Ukraine Facility. Szacuje się, że efekt mnożnikowy realizowanych programów w obszarze współpracy rozwojowej ma wynieść ok. 1 mld euro” – podkreślono.

W strategii wskazano, że BGK zamierza “pełnić strategiczną funkcję centralnego miejsca skupiającego wiedzę oraz kompetencje w zakresie finansowania przedsięwzięć rozwojowych”. 

BGK to polski bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. Bank współpracuje z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój. BGK ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza.

(ISBnews)