ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
środa, 24 czerwca, 2026
ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
Strona główna ISBnews Strategia Polenergii zakłada 1,5 GW mocy wytwórczych, 1,6 mld zł zysku EBITDA...

Strategia Polenergii zakłada 1,5 GW mocy wytwórczych, 1,6 mld zł zysku EBITDA w 2030 r.

Warszawa, 26.03.2025 (ISBnews) – Strategia Grupy Polenergia zakłada m.in. wzrost mocy wytwórczych dla Grupy Polenergia do 1,5 GW w 2030 r. (z 0,6 GW obecnie) oraz wzrost EBITDA do ok. 1,6 mld zł w 2030 r. (z 0,6 mld zł w ub.r.), podała spółka. Strategia przewiduje też poniesienie nakładów kapitałowych w wysokości ok. 4,6 mld zł, głównie na inwestycje związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej.

„Sześcioletni plan działania zakłada, że moc wytwórcza energii największej polskiej prywatnej grupy energetycznej ma wzrosnąć w 2030 roku do 1,5 GW (z 0,6 GW obecnie), a EBITDA do ok. 1,6 mld zł. Priorytetowym projektem jest budowa wspólnie z norweskim Equinor trzech morskich farm wiatrowych Bałtyk o łącznej mocy do 3 GW, z których pierwsze dwie, o mocy 720 MW każda, mają być skończone w 2027 roku” – czytamy w komunikacie.

Priorytetem jest realizacja projektów morskiej energetyki wiatrowej Bałtyk 2 i 3, oraz Bałtyk 1 (łącznie ok. 3000 MW, projekty rozwijane w ramach JV).

„W pierwszym etapie rozwoju morskich farm wiatrowych powstaną farmy Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Pierwszy prąd ma z nich popłynąć do sieci już w 2027 roku, a w 2028 zacznie się komercyjny etap ich użytkowania. W 2024 Polenergia intensywnie pracowała nad pozyskaniem finansowania dla tych inwestycji. Dzięki środkom KPO pozyskanym w ramach pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego i zakończonej dużym sukcesem emisji Zielonych Obligacji, Grupa zabezpieczyła łącznie 1,5 mld zł na rzecz tych projektów” – czytamy dalej.

Jednocześnie kontynuowana będzie rozbudowa mocy wytwórczych w lądowej energetyce wiatrowej w Polsce o atrakcyjnej stopie zwrotu, przy wykorzystaniu istniejących zasobów Grupy (ok. 50 MW). Strategia zakłada dalszy rozwój projektów fotowoltaicznych w oparciu o istniejące aktywa (w ramach cable pooling), w połączeniu z magazynami energii (łącznie zwiększenie o mocy 100 MW).

„Wykorzystamy nasze doświadczenie i know-how z ostatnich lat, wspomagając lądowe źródła o nowe elementy. Stawiamy na rozwiązania, które umożliwiają współdzielenie terenu, mocy i infrastruktury przyłączeniowej przez turbiny wiatrowe i fotowoltaikę. Tam też pojawią się magazyny energii, dodając tym samym elastyczną moc do naszego portfela” – powiedział prezes Adam Purwin, cytowany w komunikacie.

Dodatkowo, Grupa będzie pracowała nad wzmocnieniem kompetencji i efektywności sprzedaży kontraktów PPA, co zabezpieczy dochodowość aktywów wytwórczych.

Strategia zakłada dalsze rozwijanie projektu wiatrowego w Rumunii.

„Jednocześnie zgodnie ze strategią spółka będzie stopniowo wycofywała się z działalności w obszarze elektromobilności i wodoru. W pozostałych obszarach emitent będzie kontynuował przegląd opcji strategicznych, który ma na celu wybór najkorzystniejszego sposobu realizacji długoterminowego celu spółki, czyli maksymalizacji wartości dla obecnych i przyszłych akcjonariuszy spółki” – napisano też w komunikacie.

Finansowanie realizacji Strategii będzie pochodziło ze środków wygenerowanych przez spółkę, w tym m.in. z zakładanych dezinwestycji, a także finansowania zewnętrznego, które w zależności od wymaganej kwoty, sytuacji rynkowej i innych czynników, będzie pozyskiwane w formie kredytów bankowych, emisji obligacji, a także od obecnych lub przyszłych inwestorów, w formie emisji akcji lub instrumentów hybrydowych, wymieniono dalej.

„Koncentrujemy się na najbardziej perspektywicznych kierunkach rozwoju. Morskie farmy wiatrowe są elementem, który pozwala na jakościowy skok w rozwoju Polenergii. Ale chcemy też wykorzystać 25-letnie doświadczenia naszego zespołu w produkcji prądu z lądowych źródeł OZE oraz usług agregacji i zarządzania energią dla klientów. Ten unikalny know-how będziemy łączyć z innowacyjnymi rozwiązaniami – dziś to magazyny energii, ale jutro to także inicjatywy oparte na AI czy poszukiwanie przełomowych rozwiązań energetycznych na rynku venture capital” – podsumował Purwin.

Polenergia – notowana na GPW – jest pionowo zintegrowanym podmiotem specjalizującym się w realizacji projektów począwszy od wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych, przez dystrybucję energii elektrycznej oraz gazu, po sprzedaż i obrót energią i świadectwami pochodzenia. Wchodzi w skład indeksu mWIG40. Spółka miała 4,3 mld zł przychodów w 2024 r.

(ISBnews)