Warszawa, 26.03.2025 (ISBnews) – Projekt budowy instalacji separacji pierwiastków ziem rzadkich przez Mkango na terenie Grupy Azoty Puławy znalazł się w wykazie projektów strategicznych w obszarze surowców ogłoszonym przez Komisję Europejską, podały spółki we wspólnym komunikacie.
“W połowie lutego br. Grupa Azoty Puławy podpisała z Mkango Polska (spółką zależną Mkango Resources Ltd.) umowę dzierżawy gruntów na budowę strategicznej instalacji separacji pierwiastków ziem rzadkich w Puławach. Spółki wskazywały, że projekt jest zgodny z europejskimi inicjatywami dotyczącymi surowców krytycznych. Dziś Komisja Europejska przyjęła wykaz 47 projektów strategicznych, które mają na celu zwiększenie strategicznych zdolności w obszarze surowcowym. Na liście uwzględniono projekt dotyczący pierwiastków ziem rzadkich, który ma być realizowany przez Mkango na terenie puławskich zakładów Grupy Azoty” – czytamy w komunikacie.
Ogłoszone projekty będą mogły korzystać ze skoordynowanego wsparcia ze strony Komisji, państw członkowskich i instytucji finansowych, w szczególności w zakresie dostępu do finansowania i wsparcia w nawiązaniu kontaktu z odpowiednimi odbiorcami. Skorzystają one również z uproszczonych przepisów dotyczących pozwoleń, aby zapewnić projektodawcom przewidywalność przy jednoczesnym zachowaniu norm z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego.
Na obecnym etapie Mkango zamierza dokończyć wykonanie pełnego studium wykonalności. Spółka zakłada, iż budowa rafinerii potrwa 18 miesięcy w latach 2027-2028, wskazano również.
“Status strategiczny projektu budowy rafinerii metali ziem rzadkich potwierdza znaczenie tego projektu dla zapewnienia dostaw tych metali w całej Unii Europejskiej. Głęboko wierzymy, że uzyskanie tego statusu zapewni naszemu projektowi skoordynowane wsparcie ze strony Komisji, państw członkowskich i instytucji finansowych, w tym dostęp do rynku odbiorców” – powiedział członek zarządu Mkango Polska Jarosław Pączek, cytowany w materiale.
“Dzisiejsza decyzja to jasny sygnał ze strony Komisji Europejskiej, że projekty w obszarze pierwiastków ziem rzadkich będą odgrywać istotną rolę dla bezpieczeństwa surowcowego Unii Europejskiej. Jako Grupa Azoty chcemy mieć swój udział w tym procesie, stąd nasza współpraca z Mkango” – dodał wiceprezes Grupy Azoty Hubert Kamola.
Umowa zawarta w lutym br. dotyczy działki o powierzchni 8 hektarów, sąsiadującej z kompleksem Grupy Azoty Puławy, co zapewnia doskonałą infrastrukturę, dostęp do odczynników, mediów oraz obejmuje duży obszar umożliwiający przyszły rozwój. Lokalizacja na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej zapewnia bardzo dobry dostęp do rynków europejskich i międzynarodowych.
Produkcja w zakładzie wzmocni bezpieczeństwo dostaw metali ziem rzadkich w Europie, stosowanych w hybrydowych pojazdach elektrycznych, turbinach wiatrowych i innych ekologicznych technologiach oraz zastosowaniach strategicznych, zakończono.
Strategia korporacyjna Mkango Resources Ltd zakłada osiągnięcie pozycji lidera na rynku w zakresie produkcji magnesów, stopów i tlenków metali ziem rzadkich pochodzących z recyklingu poprzez udziały w spółce Maginito Limited, której 79,4% należy do Mkango i 20,6% do CoTec Holdings Corp., a także rozwój nowych, zrównoważonych źródeł neodymu, prazeodymu, dysprozu i terbu w celu zaspokojenia rosnącego popytu związanego z rozwojem z pojazdów elektrycznych, turbin wiatrowych i innych technologii czystej energii.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów, jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 13,55 mld zł w 2023 r.
(ISBnews)