Warszawa, 27.02.2025 (ISBnews) – Polska znalazła się na 1. miejscu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) pod względem liczby transakcji M&A (339, spadek o 12% r/r) oraz na 2. miejscu – po Węgrzech – pod względem ich wartości (5,8 mld euro, spadek o 47% r/r) w 2024 r., wynika z raportu przygotowanego przez Grupę Forvis Mazars we współpracy z Mergermarket.
“Najbardziej ruchliwym rynkiem fuzji i przejęć w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w 2024 roku była Polska – i to ze znacznym marginesem, z łączną liczbą 339 transakcji, o 79% więcej niż zajmująca drugie miejsce Austria. Polska wygenerowała również drugą najwyższą łączną wartość wartość transakcji w regionie. Odnotowała jednak gwałtowniejszy spadek spadek aktywności transakcyjnej w porównaniu ze średnią dla całego regionu. Wolumen transakcji spadł o 12% w porównaniu do 2023 r., podczas gdy łączna wartość spadła o 47% do 5,8 mld euro” – czytamy w raporcie “Investing in CEE Inbound M&A report 2024/2025”.
W sumie w 2024 roku w regionie CEE odnotowano 1 270 transakcji (wzrost o 3% r/r) o łącznej wartości 27,4 mld euro (spadek o 30% r/r).
“Największą transakcją ogłoszoną w Polsce w 2024 r. (piątą co do wielkości w całej Europie Środkowo-Wschodniej) było przejęcie przez PPF, czeską grupę inwestycyjną, 10% udziałów w firmie InPost zajmującej się dystrybucją e-commerce. PPF nabył wcześniej 5% udziałów w spółce w 2023 roku” – czytamy dalej.
Jak oceniono w raporcie, silną pozycję zajęła branża technologiczna, a Polska wygenerowała jedne z największych transakcji przychodzących w regionie. Największą z nich było przejęcie większościowego pakietu akcji dostawcy rozwiązań IT dla biznesu Comarch za 410 mln euro przez konsorcjum kierowane przez CVC Advisers. Opieka zdrowotna również przyniosła wiele transakcji, w tym przejęcie za 370 mln euro szpitala Scanmed Chirurgia Endoskopowa Scanmed.
Energetyka była kolejnym sektorem, w którym odnotowano znaczną aktywność. Polska ma duże plany dotyczące swojej sieci energetycznej, w tym modernizację o wartości 15 mld euro, która ułatwi podłączenie odnawialnych źródeł energii, wskazano dalej.
“Energia w Polsce jest obecnie jedną z najdroższych w Europie, więc zmiana jest niezbędna, jeśli chcemy zwiększyć naszą atrakcyjność. […] Program inwestycji sieciowych jest imponujący i powinien stymulować szersze inwestycje w sektorze energetycznym” – skomentował szef działu usług transakcyjnych w Forvis Mazars w Polsce Jan Fido, cytowany w raporcie.
Jak czytamy w raporcie, w ciągu ostatnich dwóch lat aktywność na rynku fuzji i przejęć w Polsce gwałtownie spadła. Jednocześnie wskazano na poprawę stabilności politycznej i poprawiające się perspektywy wzrostu, co może wkrótce doprowadzić do ożywienia na krajowym rynku transakcji. Co więcej, Polska będzie nadal korzystać z uwolnienia do 137 mld euro unijnych funduszy spójności i odbudowy.
(ISBnews)