Vigo Photonics: HyperPIC jest w fazie R&D, trwa tworzenie detektorów i rozwój PDK – wywiad

SEG 2025

Warszawa, 10.02.2025 (ISBnews/ISBtech) – Vigo Photonics realizuje projekt HyperPIC, który znajduje się w fazie R&D i koncentruje się na opracowaniu dedykowanych detektorów oraz rozwoju PDK (Process Design Kit). Równocześnie prowadzi negocjacje z partnerami technologicznymi i naukowymi, których wsparcie odegra kluczową rolę w realizacji tego działania, poinformował ISBtech prezes Adam Piotrowski.

“Projekt HyperPIC znajduje się obecnie w fazie R&D. Vigo Photonics koncentruje się na opracowaniu dedykowanych detektorów oraz rozwoju PDK (Process Design Kit). Równocześnie prowadzi negocjacje z partnerami technologicznymi i naukowymi, których wsparcie odegra kluczową rolę w realizacji tego działania” – powiedział Piotrowski w rozmowie z ISBtech.

Podczas największych targów branżowych Photonics West, odbywających się pod koniec stycznia w San Francisco, spółka premierowo zaprezentowała swój pierwszy demonstrator technologii – wielokanałowy nadajnik do komunikacji w wolnej przestrzeni. 

“Jest on potwierdzeniem rozwoju kompetencji Vigo Photonics w zakresie integracji heterogenicznej elementów aktywnych i pasywnych na pojedynczym podłożu półprzewodnikowym. Integracja ta stanowi największe wyzwanie realizowanego projektu. Od początku roku 2025 firma rozpoczęła także działania promocyjne, mające na celu zwiększenie świadomości o projekcie HyperPIC, zarówno w kraju, jak i za granicą” – dodał prezes.

“Fotoniczne układy scalone (PIC) zrewolucjonizowały rynki telekomunikacji i datacom, obecnie wnikają coraz głębiej w takie branże jak IoT, motoryzacja, przemysł czy sektor medyczny. Rozszerzenie ich zastosowania na zakres średniej podczerwieni otworzy nowe możliwości dla układów sensorów kolejnej generacji. Platforma MIRPIC, opracowywana we współpracy z wiodącymi krajowymi i europejskimi instytucjami badawczymi otwiera drogę do powstania pierwszej fabryki układów PIC dla średniej podczerwieni w Europie. Oprócz informacji o projekcie HyperPIC na targi Photonics West przygotowany został pierwszy demonstrator technologii – wielokanałowy nadajnik do komunikacji w wolnej przestrzeni. Jego prezentacja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem środowiska” – wskazał dyrektor Programu Rozwoju Układów Fotoniki Scalonej w Vigo Photonics Ryszard Piramidowicz.

Projekt HyperPIC został dofinansowany kwotą ponad 430 mln zł w ramach mechanizmu IPCEI (ang. Important Projects of Common European Interest), jednego z najważniejszych instrumentów wspierających nową politykę gospodarczą oraz politykę konkurencji Unii Europejskiej, którego celem jest wzmocnienie potencjału europejskiego przemysłu w kontekście globalnej konkurencji. HyperPIC jest dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju NCBR z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

Celem projektu HyperPIC jest opracowanie i wdrożenie technologii fotonicznych układów scalonych przeznaczonych do pracy w zakresie średniej podczerwieni (mid-IR), budowa pierwszej na świecie linii produkcyjnej zapewniającej kompletny łańcuch wartości dla układów MIRPIC (Mid Infra Red Photonic Integrated Circuits). W efekcie realizacji projektu Vigo Photonics stanie się pierwszym na świecie producentem fotonicznych układów scalonych dla średniej podczerwieni (MIRPIC). Potencjalnymi odbiorcami układów HyperPIC będą kontrahenci z całego świata, wykorzystujący w swoich produktach rozwiązania z obszaru szeroko rozumianych technik czujnikowych. 

Vigo Photonics (dawniej Vigo System) jest światowym liderem w produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów czerwieni. Spółka zadebiutowała na GPW w 2014 r.

Sebastian Gawłowski

(ISBnews/ISBtech)