Japonia przyłączy się do amerykańskiego programu teleskopu kosmicznego, który ma poszukiwać planet podobnych do Ziemi jako siedliska życia pozaziemskiego. Potencjalny wkład technologiczny do całego projektu wniesie Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA). Jest to jeden z najambitniejszych i najdroższych programów badawczych Kosmosu i Japonia będzie jednym z głównych jego uczestników.
Japonia miałaby do programu ocenianego obecnie na „kilka miliardów dolarów” wnieść wkład technologiczny oraz opracowanie programów badawczych. Kierowany przez NASA projekt „Habitable Worlds Observatory” obejmuje wystrzelenie dużego teleskopu kosmicznego na początku lat 40. XXI wieku zdolnego do obserwacji fal o długości ultrafioletu i promieni rentgenowskich, które nie mogą przeniknąć przez atmosferę Ziemi.
Opracowaniem japońskiego wkładu w całą inicjatywę ma się zająć wyspecjalizowany zespół utworzony w tym celu w JAXA. Agencja ma nadzieję, że dzięki doświadczeniu zdobytemu w trakcie opracowywania wyposażenia dla Teleskopu Subaru posadowionego na Hawajach wniesie do projektu sprzęt obserwacyjny, zaś misje kosmiczne pozwolą na opracowanie technologii zdalnej konserwacji.
Japończycy i Amerykanie postrzegają cały projekt jako największy i jeden z najambitniejszych projektów eksploracji i badań Kosmosu, porównywalny z programem eksploracji księżyca Artemis, w który zaangażowanych jest ponad 50 krajów. JAXA liczy, że jej udział w programie da badaczom z tego kraju rolę jednego z liderów w badaniach kosmicznych, bowiem program „Habitable Worlds Observatory” stałby się w dużej mierze programem amerykańsko-japońskim.

Teleskop będzie bowiem następcą słynnego już Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, wystrzelonego w 2021 r., w którego rozwoju Japończycy nie brali udziału. Ma krążyć na orbicie 1,5 mln km od Ziemi i pracując w podczerwieni, świetle widzialnym, widmie rentgenowskim i ultrafiolecie ma wykrywać egzoplanety z warunkami, takimi jak woda i atmosfera zdolne do podtrzymywania życia. Proces ten polega na wychwytywaniu słabego widma świetlnego przesłanianego przez silną jasność gwiazd.
„Odkrycie życia poza Ziemią pogłębiłoby naszą wiedzę na temat tego, czym jest życie i jak rozwinęło się na naszej planecie” – powiedział agencji Kyodo Satoshi Miyazaki, dyrektor Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Japońskiego Obserwatorium Hawajskiego.
Według rządowego programu rozwoju innowacyjnych technologii Japonia do lat 40. XXI wieku ma znaleźć się w ścisłej czołówce państw rozwijających własne badania kosmiczne.