Warszawa, 20.01.2025 (ISBnews) – Skłonność gospodarstw domowych do oszczędzania będzie obniżać się stopniowo w kolejnych kwartałach br., przewiduje Credit Agricole Bank Polska. Według banku luzowanie monetarne nastąpi w III kw. br. i wpłynie negatywnie na dalszą chęć oszczędzania.
Według ekonomistów Credit Agricole stopa oszczędności nie spadnie skokowo.
“Warto zwrócić uwagę, że w III kw. 2024 r. wartość majątku finansowego netto gospodarstw domowych osiągnęła najwyższą wartość w historii, nieznacznie (o 1,1%) przekraczając dotychczasowe maksimum sprzed okresu silnego wzrostu inflacji odnotowane w III kw. 2021 r. W związku z tym uważamy, że skłonność gospodarstw do oszczędzania będzie stopniowo obniżać się w kolejnych kwartałach. Ponadto, czynnikiem ograniczającym wzrost skłonności do oszczędzania będzie oczekiwane przez nas spowolnienie realnego wzrostu wynagrodzeń, który dotychczas umożliwiał relatywnie szybką akumulację środków finansowych. Zakładane przez nas rozpoczęcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej w III kw. br. będzie dodatkowo negatywnie wpływać na skłonność gospodarstw do oszczędzania. Uważamy, że stopa oszczędności nie spadnie jednak skokowo, co oznacza, że w warunkach spowalniającego wzrostu realnego funduszu płac najprawdopodobniej odnotujemy lekki spadek dynamiki konsumpcji w kolejnych kwartałach. Taka ocena jest spójna z naszą prognozą zakładającą średnioroczny wzrost spożycia prywatnego na poziomie 2,2% w 2025 r. wobec 2,9% w 2024 r.” – czytamy w ‘MakroMapie’ banku.
Na podstawie wyników modelowania ekonometrycznego bank oszacował, że gdyby w ostatnich kwartałach nie wystąpił wzrost skłonności do oszczędzania, dynamika konsumpcji kształtowałaby się przeciętnie wyżej o 3,4 pkt proc. niż w rzeczywistości.
“Nominalna wartość aktywów netto w posiadaniu gospodarstw domowych rosła nieprzerwanie w ostatnich latach. Jednakże z uwagi na szybki wzrost cen konsumpcyjnych (dwucyfrowa inflacja w latach 2022-2023) jego realna wartość wyraźnie obniżyła się na początku 2022 r., co oddziaływało w kierunku zwiększenia skłonności gospodarstw domowych do oszczędzania” – czytamy dalej.
Odbudowie oszczędności sprzyjały znaczący wzrost realnych stóp procentowych oraz wzrost niepewności związany z wybuchem wojny na Ukrainie, podkreślono.
(ISBnews)