Ceny ponad 1000 leków wzrosną w obecnym roku zarówno w Europie, jak i w USA – przewiduje firma doradcza 3 Axis Advisors.
Według analizy 3 Axis Advisors producenci podnieśli od 1 stycznia ceny 250 leków. Jednak analitycy sądzą, że nie jest to żadne odstępstwo od wieloletniej normy – większość cen katalogowych wzrosła o mniej niż 10%, zaś nowe ceny nie uwzględniają poufnych rabatów i innych zniżek, które stanowią o cenie netto leku.
„Nic nie wygląda na istotne odejście od dotychczasowej działalności” – powiedział portalowi branżowemu Endpoints News prezes 3 Axis Antonio Ciaccia. Jak jednak dodał, dane mogą ulec zmianie, gdy zostaną ogłoszone nowe korekty cen.
Jeśli coś jednak „jest zastanawiające” to skala tych podwyżek. Analitycy przypisują ją inflacji, której przez ostatnie dwa lata starano się nie uwzględniać w ustalaniu nowych cen leków, ale obecnie nastąpiło „konieczne urealnienie cen”. Jak zauważył Ciaccia, owo urealnienie oznacza nie tylko podwyżki, ale i obniżki. Jak stwierdził, „największą niespodzianką” jest 42% obniżka ceny leków na cukrzycę typu 2 firmy Merck, Januvia i Janumet.
„Postanowiliśmy obniżyć cenę katalogową Januvia, Janumet i Janumet XR począwszy od stycznia 2025 r., aby bardziej zbliżyć cenę katalogową do ceny netto” – powiedział rzecznik firmy Merck, dodając, że zmiana ta nie jest związana z negocjacjami w USA dotyczącymi zaliczenia Januvii do systemu Medicare. Należy się więc spodziewać, że leki te stanieją także w Europie.
W USA sprawa jest jasna – rośnie presja ze strony Kongresu, którego komisje wielokrotnie badały wysokie ceny katalogowe w USA. Zgodnie z ustawą IRA tymczasem producenci leków są karani, gdy ich ceny rosną szybciej niż wskaźnik inflacji. W efekcie Pfizer poinformował, że „dostosował średnie ceny katalogowe leków i szczepionek na rok 2025 poniżej ogólnego wskaźnika inflacji”, czyli około 2,4%. Podobnie dzieje się w Europie, gdzie na producentów naciska zarówno Komisja Europejska, jak i komisja Parlamentu Europejskiego. W efekcie analityk Jefferies Andrew Tsai zauważył, że wzrosty cen wydają się „nieco niższe w tym roku”.
Jednak 2024 rok był swoistym wyjątkiem z powodu „ogromnego spadku cen niektórych bardzo popularnych leków”, zwłaszcza insulin. Według 3 Axis Advisors mediana cen katalogowych przez ostatnie kilka lat oscylowała wokół wzrostów rocznych o 4,5% do 5% i prawdopodobnie, jak wynika z obecnych danych, mimo „urealnienia cen leków” podwyżki nie powinny jednak przekroczyć tego pułapu, choć będą „niespodziewanie rozległe”.