Warszawa, 10.12.2024 (ISBnews) – Stopy procentowe w Polsce mogą być obniżone o 100 pb w 2025 r., ale ceny energii pozostają źródłem niepewności, prognozuje Erste Group. Według banku, średniorocznie inflacja CPI może wynieść 4,1% w 2025 r.
“Inflacja wzrosła do 4,6% w listopadzie po odmrożeniu cen energii, przy prognozie 4,1% na 2025 rok. Ceny energii pozostają jednak źródłem niepewności, pomimo obietnic rządu dotyczących utrzymania ich zamrożenia w 2025 roku. Prezes NBP postrzega ryzyko wzrostu inflacji jako poważne i stwierdził, że w przyszłym roku nie zostaną dokonane żadne obniżki docelowych stóp procentowych, co jest sprzeczne z naszą prognozą i konsensusem. Oczekuje się, że złoty będzie oscylował w przedziale 4,35-4,25 wobec euro, wspierany przez spodziewane napływy funduszy unijnych i wyższe perspektywy wzrostu w porównaniu ze strefą euro i większością krajów Europy Środkowo-Wschodniej” – czytamy w w raporcie “Poland | CEE Macro Outlook”.
“Nowe taryfy energetyczne, które będą dostępne latem, dodają pewnej niepewności do naszej prognozy, zwłaszcza ze względu na rosnące ceny energii na rynkach światowych” – czytamy dalej.
Erste Group szacuje, że kurs złotego wobec euro będzie oscylował 4,35-4,25 w dłuższym terminie z tendencją do umocnienia.
“Już w październiku, na miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA, rynki stały się nerwowe, co spowodowało, że kurs złotego zbliżył się do 4,35 wobec euro. Obecnie kurs oscyluje wokół 4,30, choć zmienność utrzymuje się. W najbliższym czasie spodziewamy się utrzymania zmienności. Jeśli postulaty prezesa NBP zostaną poparte przez innych członków RPP, kurs umocni się być może poniżej 4,25. W dłuższym terminie złoty powinien wahać się w przedziale 4,35-4,25, z tendencją do umocnienia” – czytamy dalej.
Wskazano, że bazą dla umocnienia złotego jest napływ funduszy unijnych, zarówno z budżetu spójności, jak i RRF oraz wyższy wzrost gospodarczy Polski względem strefy euro i CEE.
“W mediach pojawiały się liczne wypowiedzi członków RPP sugerujące, że pierwsza obniżka stóp może nastąpić w pierwszej połowie 2025 roku. Jednak ostatnia jastrzębia konferencja prasowa prezesa całkowicie odwróciła bieg wydarzeń. Pozostaje on nieprzekonany perspektywą dalszego zamrożenia cen energii i identyfikuje kilka źródeł presji inflacyjnej, w tym usługi, płace i politykę fiskalną. Glapiński wskazał, że wszelkie rozważania na temat poluzowania polityki pieniężnej zostaną przełożone na IV kwartał 2025 r., a obniżki stóp procentowych na 2026 r. Nasz obecny poziom bazowy, który przewiduje obniżkę o 100 pb w 2025 r., wydaje się teraz dość optymistyczny. Poczekamy, aż opadnie kurz po konferencji i zrewidujemy nasze prognozy w późniejszym terminie” – podsumował Erste Group.
(ISBnews)