Warszawa, 10.12.2024 (ISBnews) – Erste Group zrewidował prognozę wzrostu PKB do 2,8% r/r z 3,2% w br. i oczekuje przyspieszenia PKB do 3,3% w 2025 r. Według banku, dynamika wzrostu PKB w 2026 r. wyniesie 3,2% r/r.
“Roczny wzrost PKB sięgnął 2,7% w III kwartale, nieco poniżej oczekiwań. W poprzednich kwartałach naszym podstawowym założeniem było, że wzrost będzie napędzany przez konsumpcję, głównie z sektora gospodarstw domowych. Sektor ten doświadczył jednak znacznego spowolnienia w III kwartale. Pomimo tego, pozostajemy optymistami co do wyraźnie lepszej końcówki roku, ponieważ dane dotyczące przemysłu i sprzedaży detalicznej w końcu zaskoczyły na plus w październiku. Niemniej jednak zrewidowaliśmy naszą prognozę wzrostu na 2024 r. do 2,8% z 3,2%. W kolejnym roku przewidujemy ekspansję gospodarczą na poziomie 3,3%” – czytamy w raporcie “Poland | CEE Macro Outlook”.
Oczekuje się, że gospodarstwa domowe zmniejszą swoje oszczędności i przeznaczą więcej dochodu do dyspozycji na wydatki w przyszłym roku, podano także.
“Wzrost konsumpcji może jednak nie być tak silny jak w pierwszej połowie tego roku. Przewiduje się, że inwestycje wzrosną, wspierane przez środki z RRF i nowego okresu finansowania spójności. Ze względu na słabe otoczenie zewnętrzne, eksport netto prawdopodobnie będzie hamował wzrost w przyszłym roku. Zapasy powinny powrócić do normalnego stanu, zwłaszcza po niestabilnych latach od 2020 roku” – czytamy dalej.
Realny wzrost płac powinien pozostać dodatni, choć nie tak wysoki jak w poprzednich kwartałach, przewiduje Erste Group.
Erste Group prognozuje, że dynamika konsumpcji prywatnej w przyszłym roku utrzyma się na poziomie 3% i przyspieszy do 3,5% w 2026 r. Dynamika nakładów brutto na środki trwałe wyniesie 2,5% w br. i przyspieszy do 6,5% w 2025 r. spowalniając do 5% w 2026 r.
Erste Group zrewidował prognozę tegorocznego deficytu general government do 5,9% PKB z 5,7%.
“Pomimo objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu, utrzymują się duże deficyty, co wymaga ostrzejszej konsolidacji od 2026 roku. Większość wydatków w 2025 r. zostanie przeznaczona na obronę (4,7% PKB), opiekę zdrowotną (około 6% PKB) i inne inwestycje, takie jak budowa zrównoważonych źródeł energii. Nasze oczekiwania dotyczące tegorocznego deficytu wynoszą 5,9% PKB, co oznacza rewizję w górę o 0,2% w związku ze zwiększonymi wydatkami wynikającymi z powodzi we wrześniu, a także nieznaczną rewizję w dół oczekiwanego PKB w 2024 roku. Przewiduje się, że w przyszłym roku deficyt również pozostanie wysoki i wyniesie 5,8% PKB” – czytamy w raporcie.
Dług publiczny znajduje się na trajektorii wzrostowej, z prognozowanym wzrostem o 10 punktów procentowych w latach 2023-2026, zaznaczono.
“Próg 60% zostanie przekroczony w 2026 r., a relacja długu do PKB ma ustabilizować się dopiero w 2028 r.” – czytamy dalej.
(ISBnews)