ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
niedziela, 28 czerwca, 2026
ISBiznes Logo

Partner merytoryczny

Bank Pekao
Strona główna ISBnews NFOŚiGW przekaże 120 mln zł na rozwój infrastruktury ładowania dla spółki Energa-Operator

NFOŚiGW przekaże 120 mln zł na rozwój infrastruktury ładowania dla spółki Energa-Operator

Warszawa, 09.12.2024 (ISBnews) – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekaże 120 mln zł dofinansowania na rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych przez Energa-Operator, podał Fundusz.

To kolejna inwestycja w rozwój elektromobilności. NFOŚiGW na rozwój infrastruktury ładowania w ramach programu „Rozwój infrastruktury elektroenergetycznej na potrzeby rozwoju stacji ładowania pojazdów elektrycznych” przekazał już dotacje w wysokości 247 mln zł, podkreślono.

„Rozwój elektromobilności wymaga inwestycji i wsparcia finansowego na wielu poziomach. NFOŚiGW realizuje programy na rzecz dekarbonizacji transportu, zwiększenia liczby pojazdów elektrycznych i rozwoju infrastruktury na potrzeby stacji ich ładowania, zapewniając tym samym kompleksowe wsparcie dla rozwoju w Polsce zeroemisyjnego transport” – powiedział zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Paweł Augustyn, cytowany w komunikacie.

Realizacja projektu „Modernizacja sieci elektroenergetycznej Energa-Operator w celu zwiększenia możliwości rozwoju infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych” umożliwi m.in. przebudowę linii napowietrznych SN, budowę linii kablowych (ok. 26 km sieci), wymianę rozdzielnic oraz wymianę transformatorów wraz z infrastrukturą towarzyszącą w 11 stacjach elektroenergetycznych. Modernizacja infrastruktury zwiększy potencjał przyłączeniowy dla przyłączenia szybkich punktów ładowania łącznie o ok. 143,5 MW oraz przyczyni się do redukcja emisji CO2, tlenków azotu oraz pyłów o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, podkreślono w materiale.

NFOŚiGW na rozwój infrastruktury ładowania w ramach ww. programu przekazał już dotacje w wysokości 247 mln zł. Beneficjentami programu są: PGE Dystrybucja. Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Stoen Operator, wymieniono.

Program priorytetowy „Rozwój infrastruktury elektroenergetycznej na potrzeby rozwoju stacji ładowania pojazdów elektrycznych” jest skierowany do Operatorów Systemu Dystrybucyjnego (OSD).

Dofinansowanie w formie dotacji w wysokości do 60% kosztów kwalifikowanych może być przyznane m.in. na:

• budowę lub modernizację stacji elektroenergetycznych

• modernizację pól rozdzielni lub poprawę systemu nadzoru i sterowania stacji elektroenergetycznych

• budowę lub przebudowę  linii elektroenergetycznych

• zwiększenie stopnia automatyzacji sieci, rozwój systemów pomiarowych, systemów komunikacji  i systemów IT umożliwiających lub poprawiających warunki monitoringu i wizualizacji stanu pracy sieci.

Finansowanie programu pochodzi z Funduszu Modernizacyjnego (FM). Sprzedaż tych uprawnień jest dokonywana w półrocznych transzach przez Europejski Bank Inwestycyjny. Szacuje się, że do Polski z Funduszu Modernizacyjnego w latach 2021-30 może trafić ok. 60 mld zł. Pieniądze z FM wspierają modernizację systemu energetycznego, poprawę efektywności energetycznej i zeroemisyjny transport w Polsce i 12 innych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z ustawą o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, funkcję Krajowego Operatora Funduszu Modernizacyjnego pełni NFOŚiGW.

(ISBnews)