Szef MAP: Przed decyzją o aktywach węglowych – weryfikacja trzech rozważanych hipotez

Warszawa, 04.12.2024 (ISBnews) – Przed decyzją o tym, co zrobić z aktywami węglowymi w spółkach energetycznych, Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) zamierza zweryfikować trzy hipotezy, poinformował szef resortu Jakub Jaworowski.

“Tym tematem zajmuje się specjalny zespół i faktycznie trwa to długo, bo do przeanalizowania jest bardzo złożony problem. Mamy kilka hipotez, które musimy dokładnie zweryfikować. Projekt NABE był oparty na założeniu, że elektrownie węglowe ze względu na wysokie koszty produkcji z każdym rokiem będą produkowały coraz mniej energii. To zaś powoduje, że takie aktywa przestają być rentowne. Po drugie, tworząc koncepcję NABE, założono, że spółki energetyczne mają bardzo ambitne plany, jeśli chodzi o transformację energetyczną, ale trudno będzie je sfinansować, bo posiadają ‘brudne’ aktywa węglowe” – powiedział Jaworowski w rozmowie z Business Insider Polska.

Pierwsza hipoteza jest taka, że da się sfinansować transformacyjne projekty, posiadając jednocześnie aktywa węglowe. To jest kwestia odpowiedniej konstrukcji finansowej, ale trzeba tę hipotezę zweryfikować, wskazał minister.

Druga hipoteza dotyczy oryginalnej koncepcji Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) i kwestii tego, co się stanie, jeżeli po wydzieleniu ze spółek nierentownych aktywów węglowych ten nowy podmiot będzie wymagał do funkcjonowania wsparcia państwa.

“W oryginalnej koncepcji funkcjonowania NABE była koncepcja ‘dosypania pieniędzy’ do tego projektu, ale jakimś cudem miała to nie być pomoc publiczna” – dodał Jaworowski.

“Trzecia hipoteza, którą badamy, brzmi dość technicznie, a wnioski są dosyć paradoksalne. Aktywa węglowe generują EBITDA, która jest wliczana do wskaźników finansowych spółki – dług netto do EBITDA. W uproszczeniu banki biorą ten wskaźnik pod uwagę, kiedy badają zdolność spółek do zaciągania kolejnych zobowiązań i przy ustalaniu tzw. kowenantów. Problem polega na tym, że zabierając aktywa węglowe, zmniejszamy wartość EBITDA. To zaś może prowadzić do nadwyrężenia kowenantów i może powodować trudności z zaciąganiem nowych zobowiązań. Musimy więc zweryfikować kolejną hipotezę, czy wydzielenie aktywów węglowych nie zmniejszy możliwości finansowych spółek energetycznych” – powiedział dalej minister.

Na pytanie, kiedy zapadną decyzje w sprawie węgla, odpowiedział: “Najpierw musimy zweryfikować te trzy hipotezy, ale na twardych liczbach. To będzie podstawa do podjęcia decyzji”.

Według rozważanej w ub.r. koncepcji, do NABE miały zostać wydzielone z grup kapitałowych spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych. Po wydzieleniu aktywów węglowych koncerny energetyczne miałyby skupić się na realizacji inwestycji nisko- i zeroemisyjnych. NABE miała działać w formie spółki ze 100-proc. udziałem Skarbu Państwa.

(ISBnews)