Warszawa, 28.11.2024 (ISBnews) – PolTREG powziął informację o uwzględnieniu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) protestu złożonego przez spółkę w naborze wniosków o dofinansowanie z FENG projektu dot. terapii stwardnienia rozsianego, podała spółka. W związku z tym PARP zamierza dokonać aktualizacji listy projektów wybranych do dofinansowania poprzez uwzględnienie ww. projektu pośród projektów wybranych do dofinansowania. Całkowita wartość projektu netto (kosztów kwalifikowalnych) wynosi ok. 85,7 mln zł, a wnioskowana przez spółkę wartość dofinansowania to ok. 51,4 mln zł. Intencją PolTREG jest realizacja projektu do 31 grudnia 2028 r.
Projekt nosi nazwę “Opracowanie bezpiecznej dla pacjenta komórkowej terapii stwardnienia rozsianego (postać rzutowo-reemisyjna – RMS i pierwotnie postępująca PPMS) w oparciu o namnożone sztucznie limfocyty regulatorowe CD4 + CD25 + CD127-“, podano w komunikacie.
Przedmiotem projektu jest opracowanie wraz z potwierdzeniem skuteczności, bezpieczeństwa oraz dawkowania przełomowej w skali świata terapii immunosupresyjnej/immunomodulacyjnej stwardnienia rozsianego (MS) z wykorzystaniem wyizolowanych i sztucznie namnożonych limfocytów T regulatorowych (CD3+CD4+CD25+CD127-). Zakres obejmuje realizację przez PolTREG modułu B+R, w ramach którego spółka zamierza przeprowadzić prace badawcze obejmujące przeprowadzenie I/IIa fazy badań klinicznych dla proponowanej terapii. Projekt podzielono na 2 zadania dedykowane osobno postaci rzutowo-reemisyjnej (RMS) oraz pierwotnie postępującej (PPMS), które będą prowadzone równolegle.
Rezultatem projektu będzie innowacyjna terapia ukierunkowana na trudne choroby autoimmunologiczne z niewielką liczbą opcji terapeutycznych, głównie stwardnienia rozsianego w RMS i PPMS, przypomniała spółka.
“Po zawarciu umowy o dofinansowanie z PARP spółka planuje rozpocząć I/IIa fazy badań klinicznych w projektach RMS oraz PPMS jeszcze w 2025 r.” – czytamy także.
PolTREG jest spółką biotechnologiczną, której działalność koncentruje się na opracowaniu terapii z wykorzystaniem komórek (limfocytów) T-regulatorowych (TREGS), a także pracach nad terapiami skojarzonymi obejmującymi leczenie TREGs wraz z przeciwciałami. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2021 r.
(ISBnews)