Polski biznes chce odbudowywać Ukrainę

Prof. Paweł Kowal, przewodniczący Rady ds. współpracy z Ukrainą i dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich

Związek Banków Polskich (ZBP) zaprezentował wyniki badania dotyczącego zainteresowania polskiego sektora bankowego udziałem w procesach biznesowych związanych z odbudową Ukrainy. Wynika z niego, że 95% banków, które wzięły udział w ankiecie oraz ponad 80% ich klientów deklaruje takie zainteresowanie.

Badanie zostało przeprowadzone przez ZBP we współpracy z Przewodniczącym Rady ds. Współpracy z Ukrainą Pawłem Kowalem, które objęło zarówno banki komercyjne, jak i  spółdzielcze. Ankieta została wysłana do ponad setki największych banków w Polsce. Łącznie w badaniu wzięły udział instytucje reprezentujące prawie 70% udział rynku bankowego wyrażonego aktywami.

Wnioski jakie płyną z tego badania są takie, że około 30% sektora bankowego wyraża zainteresowanie uczestnictwem w procesach odbudowy Ukrainy, z czego największy entuzjazm wykazują banki komercyjne. Banki zamierzają oferować kredyty, uczestniczyć w konsorcjach finansowych, zapewniać obsługę rozliczeń oraz udzielać gwarancji bankowych.

„Sektor bankowy jest niezmiernie ważnym elementem spójnego planu w tym zakresie. Banki znają rynek i są w stanie realnie ocenić gotowość przedsiębiorców i ryzyko inwestycyjne. Banki są też w stanie dostarczyć finansowania zarówno mniejszym podmiotom, ale i zbudować konsorcja międzynarodowe dla większych, bardziej skomplikowanych projektów. Uważam, że nasza zdolność do realnego udziału w procesach biznesowych związanych z odbudową Ukrainy w dużej mierze będzie zależała od przygotowania i woli udziału w nich właśnie naszego rynku finansowego” – podkreślał prof. Paweł Kowal, przewodniczący Rady ds. współpracy z Ukrainą.

„Zaangażowanie polskiego sektora bankowego i jego klientów w odbudowę Ukrainy może być elementem wspierania długoterminowej stabilności gospodarczej naszego sąsiada po wojnie, ale wymaga dobrego przygotowania, tym bardziej, że o ten kapitał będą konkurować inne potrzeby gospodarcze naszego kraju. Potrzeba tu bliskiej współpracy między rządem, sektorem prywatnym i organizacjami międzynarodowymi. Trzeba skutecznie ocenić i zmitygować ryzyko finansowe, zmobilizować potrzebne środki i stworzyć dla naszych banków i ich klientów stabilne warunki do prowadzenia takiej aktywności. Związek Banków Polskich odpowiedział na zaproszenie władz i organizacji międzynarodowych i powołał już specjalny zespół w tej sprawie” – poinformował dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich.

Wiadomo, że proces odbudowy Ukrainy będzie żmudny i kosztowny. Na dodatek brak doświadczenia będzie tutaj sporym utrudnieniem. Rodzi również wiele obaw o różnice prawne i związane z tym ryzyko finansowe, a także o zabezpieczenie polskich podmiotów przed praktykami korupcyjnymi w Ukrainie i przed dyskryminacją (na rzecz przedsiębiorców/banków z innych państw, np. spoza UE).

„Polscy przedsiębiorcy nie brali jeszcze udziału w takim procesie odbudowy i często ich oczekiwania rozmijają się z możliwościami. Widać wyraźny rozdźwięk pomiędzy deklaracjami gotowości do odbudowy Ukrainy, a rzeczywistymi działaniami w tym kierunku” – zauważył Paweł Kowal i zapewnił, że: „szukamy pomysłów na to, aby proces odbudowy Ukrainy odbywał się w Polsce. Na pewno będziemy pełnić kluczową rolę w procesie logistycznym”.

W badaniu zapytano również jakie trzy najważniejsze sektory mogłyby skorzystać z Programu „Instrument na rzecz Ukrainy”. Ankietowani najczęściej wymieniali infrastrukturę, energetykę i budownictwo. W najmniejszym stopniu wskazywano na wyroby medyczne, sektor spożywczy i produkcję maszyn i urządzeń.