Warszawa, 20.11.2024 (ISBnews) – Inwestycje związane m.in. z zieloną i cyfrową transformacją będą zwiększać zainteresowanie zewnętrznym finansowaniem, w tym finansowaniem bankowym – w efekcie tempo wzrostu kredytu dla przedsiębiorstw przyspieszy w kolejnych kwartałach i będzie nawet przewyższać nominalny wzrost gospodarczy, prognozują analitycy PKO Banku Polskiego.
“Spiętrzenie w czasie istotnych wyzwań inwestycyjnych dla polskich firm, w postaci transformacji energetycznej, i szerzej – dostosowania do modelu zrównoważonego rozwoju, automatyzacji oraz pogoni za światem w zakresie zastosowania i rozwoju nowych technologii z dużym prawdopodobieństwem będzie zwiększać zainteresowanie zewnętrznym finansowaniem, w tym finansowaniem bankowym. Same środki własne będą bowiem wysoce niewystarczające do realizacji tak znaczących inwestycji” – czytamy w raporcie “Bankowość przedsiębiorstw – gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy”.
“To pozwala oczekiwać, że w kolejnych kwartałach tempo wzrostu kredytu dla przedsiębiorstw przyspieszy, w dużym stopniu za sprawą kredytu inwestycyjnego, i będzie nawet przewyższać nominalny wzrost gospodarczy. W efekcie, relacja kredytów dla przedsiębiorstw do PKB powinna ponownie zacząć rosnąć” – czytamy dalej.
Według analityków, o ile przesłanki wskazujące na możliwe odbicie popytu na finansowanie są silne, to warto się zastanowić na ile sektor bankowy jest w stanie sprostać silniejszemu popytowi.
“Narzędziem pozwalającym ważyć siły popytu i podaży na rynku finansowym jest luka finansowa. Jej oszacowanie pokazuje, że w okresie od 2015 do pandemii podaż na krajowym rynku była ograniczona w stosunku do popytu. Na skutek pandemii to popyt zaczął się plasować poniżej podaży, jednak od 2h23 podażowy ‘nawis’ sukcesywnie się obniża i może zostać szybko wyczerpany” – wskazano w raporcie.
Na początku listopada PKO BP prognozował, że kredyty dla firm wzrosną o 2,5% w 2024 r. i o 5,8% w 2025 r. wobec spadku o 1,5% w 2023 r.
Według listopadowej projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), nakłady brutto na środki trwałe zwiększą się o 0,2% r/r w 2024 r., o 7,7% w 2025 r. oraz o 4% w 2026 r. (po wzroście o 13,1% r/r w ub.r.).
(ISBnews)