MdsR: Część urealniona składki zdrowotnej powinna być naliczana od minimalnej płacy

Warszawa, 20.11.2024 (ISBnews) – Część “urealniona” składki zdrowotnej dla przedsiębiorców powinna być naliczana w przypadku osiągnięcia przez przedsiębiorców rozliczających się w skali i podatkiem liniowym dochodów powyżej 1,5-krotności minimalnego wynagrodzenia, uważa minister ds. równości Katarzyna Kotula. Przyjęty wczoraj projekt zmian zakłada naliczanie od 2026r. składki od 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

W przyjętym wczoraj przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zaproponowano zmiany w sposobie ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. W przypadku przedsiębiorców rozliczających podatek według skali progresywnej oraz w formie podatku liniowego projekt ustawy proponuje wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej:

–  część zryczałtowana będzie obliczana od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę,

– część urealniona będzie obliczana w przypadku osiągnięcia dochodów powyżej 1,5- krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

W przypadku przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy w formie zryczałtowanej zaproponowano aby składka zdrowotna obejmowała część zryczałtowaną i część urealnioną, z tym że część urealniona będzie obliczana dopiero, gdy przychód z działalność gospodarczej przekroczy 3- krotność przeciętnego wynagrodzenia.

“W związku z zaproponowaną w projekcie ustawy regulacją, ministra do spraw Równości proponuje obniżenie zaproponowanej wysokości progu, w przypadku którego przekroczenia ustala się część urealnioną składki zdrowotnej do wysokości 1,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (w przypadku przedsiębiorców rozliczających podatek według skali progresywnej oraz w formie podatku liniowego) oraz 3-krotność minimalnego wynagrodzenia (w przypadku przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy w formie zryczałtowanej)” – napisała minister Kotula w uwagach do projektu.

“Dodatkowo proponuje się zwiększenie podstawy wymiaru składki w części zryczałtowanej do 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dotyczyć to będzie także osób” – podkreśliła.

W ocenie minister, taka konstrukcja przemawia za tym, aby wszyscy ubezpieczeni odprowadzali składki zdrowotne na możliwie zbliżonych zasadach, partycypując proporcjonalnie do swoich możliwości równo w kosztach finansowania tych świadczeń. Oznacza to, że wszelkie różnicowanie w zasadach ustalania wysokości składki zdrowotnej dla różnych grup ubezpieczonych nie może abstrahować od faktycznych możliwości pokrywania jej przez przedsiębiorców, wskazała.

Zdaniem minister, “przemawia to za korektą rozwiązań przewidzianych w projekcie ustawy w kierunku zwiększenia progresywności składki zdrowotnej, tj. zapewnienia, że przedsiębiorcy osiągający wyższe dochody z prowadzonej działalności będą uiszczać wyższe składki zdrowotne niż przedsiębiorcy o dochodach niskich i bardzo niskich”.

Kotula zwróciła uwagę, że dodatkowo propozycja ta ogranicza możliwy negatywny wpływ projektowanych zmian na rynek pracy, tj. zapobiega “skokowemu zwiększeniu atrakcyjności świadczenia pracy zależnej nie na podstawie umowy o pracę, ale w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej”.

(ISBnews)