Rząd zajmie się dzisiaj projektem dot. przedłużenia cen max. za energię elektr. na 2025 r.

Warszawa, 19.11.2024 (ISBnews) – Rząd zajmie się na dzisiejszym posiedzeniu (rozpoczynającym się o godz. 12:00) projektem zakładającym przedłużenie obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, wynika ze zmienionego porządku obrad posiedzenia.

Do porządku obrad dzisiejszego posiedzenia rządu dodano punkt: “Projekt ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz w 2024 roku oraz niektórych innych ustaw”.

Wczoraj projekt nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Projekt ten przewiduje m.in. przedłużenie obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, złożenie przez przedsiębiorstwa obrotu wniosków o zatwierdzenie taryf dla energii elektrycznej w celu obniżenia cen energii w II połowie 2025 r. oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 r., podano w wykazie.

W piątek minister finansów Andrzej Domański zapowiedział, że plan mrożenia cen energii zostanie zaprezentowany w przyszłym tygodniu premierowi Donaldowi Tuskowi. Wskazywał, że chce, by rozwiązania były tak skonstruowane, “aby przez cały 2025 rok ceny energii dla Polaków co najmniej nie rosły” i taryfy zostały uelastycznione.

W czerwcu prezydent podpisał ustawę o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego, która wprowadza bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach oraz utrzymuje ceny maksymalnej na energię do końca grudnia 2024 r. na poziomie 500 zł/ MWh dla gospodarstw domowych i 693 zł/MWh dla podmiotów wrażliwych i MŚP.

(ISBnews)