Warszawa, 18.11.2024 (ISBnews) – Brak zabezpieczenia finansowego bliskich na wypadek śmierci deklaruje 60% Polaków, wynika z z badania przeprowadzonego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).
Z badania ZPF i IRG SGH wynika, że dziewięć na dziesięć osób nie sporządziło testamentu. To rezultat uwzględniający wszystkie grupy wiekowe. Odsetek tych, którzy spisali testament, rośnie wraz z wiekiem. Wśród osób w grupie 50-64 lata wynosi on 9,7%, a powyżej 64. roku życia – to 16,2%.
“W badaniu zwraca uwagę również fakt, że ponad połowa ankietowanych nie widzi sensu w spisywaniu testamentu lub nie wie, jak to zrobić. Nasze badanie wyraźnie wskazuje na potrzebę edukacji finansowej i prawnej, w tym pokazywania korzyści, które niesie ze sobą prawidłowo sporządzony testament” – powiedział prezes ZPF Marcin Czugan, cytowany w komunikacie.
W ankiecie Polacy zostali zapytani również o to, czy zabezpieczyli finansowo bliskich na wypadek swojej śmierci. 60% odpowiedziało przecząco. Wskazywali przede wszystkim na brak środków finansowych oraz brak takiej potrzeby. Wśród uzasadnień pojawiły się również stwierdzenia, że stworzenie takiego zabezpieczenia jest skomplikowane i czasochłonne, podano.
W grupie osób, które deklarują, że w przypadku ich śmierci, bliscy nie zostaną bez zabezpieczenia, większość (69,4%) podkreśla, że ma polisę na życie – dzięki niej uposażeni (zwykle członkowie rodziny) dostaną środki finansowe w wysokości określonej w polisie.
Pytania o zabezpieczenie finansowe bliskich na wypadek śmierci zostały zadane w ramach cyklicznego badania „Sytuacja na rynku consumer finance”. To projekt realizowany od 2006 r. w odstępach kwartalnych przez ZPF oraz IRG SGH.
Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to organizacja pracodawców w branży finansowej. W skład ZPF wchodzi obecnie blisko 100 podmiotów reprezentujących najważniejsze sektory rynku.
(ISBnews)