Inwestycje w sektorze IT spadły w I kwartale 2024 roku o 17,6% – stwierdza raport Polcomu oraz dane GUS. Najbardziej do tego spadku przyczyniły się małe przedsiębiorstwa.
Widoczny jest coraz większy rozziew inwestycyjny pomiędzy różnymi sektorami gospodarki. Podczas kiedy 34% firm średnich zwiększa wydatki na IT twierdząc, że informatyzacja jest konieczna do rozwoju, utrzymania się na rynku i dalszej ekspansji, 43% małych przedsiębiorstw ogranicza wydatki na IT do najniezbędniejszych, nastawiając się na przetrwanie w związku z trudną sytuacją finansową.
Raport Polcomu „Transformacja cyfrowa sektora MŚP w latach 2024-2026. Inwestycje IT, chmura i nowe technologie” stwierdza jednak, że tym, co rozumieją firmy niezależnie od wielkości jest bezpieczeństwo. Aż 92% ankietowanych firm uważa ochronę przed atakami i zapewnienie ciągłości działania za priorytet. Monitoring systemów i aplikacji chce wdrażać 77% firm a 85% – backup systemów i aplikacji.
Narzędzia z zakresu cyberbezpieczeństwa wykorzystuje przy tym 77% badanych firm, zaś 74% – różnego typu narzędzia wspomagające mobilność pracowników oraz komunikację z nimi.
Dalej jest już inaczej – małe firmy stawiają na zmodernizowanie krytycznych systemów i procesów biznesowych (81%) oraz automatyzację produkcji (78%). Z kolei 83% firm średnich w badaniu Polcomu chce zmigrować infrastrukturę IT do chmury korzystając z takich usług jak IaaS (Infrastructure As A Service) oraz PaaS (Platform As A Service), oraz wdrożenia usług SaaS (Software As A Service). Ma to im zapewnić redukcję kosztów, zwłaszcza kosztów operacyjnych, zwiększenie elastyczności oraz zmniejszenie długu technologicznego wobec konkurentów zwłaszcza spoza Polski.
Rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego wdrożyło już 45% firm małych i średnich w Polsce, zaś 61% narożne sposoby korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji. Jednak bliższe przyjrzenie się tym procentom ujawnia, że znowu – wdrożenia tego typu pochodzą głównie od firm średnich, w firmach małych są nieliczne i następują tylko wtedy jeśli są bezpośrednio związane z ich główną działalnością biznesową.
Jednak wszystkie firmy małe i średnie wiedzą, że inwestycje w IT się opłacają – 82% zauważa, że przynoszą poprawę efektywności biznesowej, 81% – że ułatwiają szybsze reagowanie na potrzeby rynku. Zmniejszenie kosztów operacyjnych widzi 66% firm, zaś 49% – ułatwienie w budowaniu przewagi konkurencyjnej.