Grupy Azoty uruchomiła zmiany modelu biznesowego Azoty Business

Warszawa, 05.11.2024 (ISBnews) – Grupa Azoty, w wyniku dotychczasowych prac nad restrukturyzacją i transformacją grupy, uruchomiła kompleksowy program zmiany modelu biznesowego pod nazwą Azoty Business, podała spółka. Celem programu jest stworzenie zintegrowanej, efektywnej kosztowo grupy kapitałowej z silną pozycją na europejskim rynku nawozów, tworzyw i produktów OXO.

Uruchomienie programu jest równoznaczne z zakończeniem pierwszego etapu działań naprawczych, w ramach którego od końca marca do końca października br. osiągnięte zostały w całej grupie kapitałowej optymalizacje kosztowe na poziomie ok. 350 mln zł, m.in. w obszarach nadzoru właścicielskiego, struktur organizacyjnych, wynagrodzeń, sponsoringu i PR, kosztów zarządu, podkreślono.

“Działania, które wdrożyliśmy od końca marca pozwoliły na osiągnięcie znaczących optymalizacji kosztowych i istotną poprawę wyników finansowych. W tym czasie podjęliśmy natychmiastowe, niezbędne działania restrukturyzacyjne, które zapewniły płynność finansową grupy. Poprawiliśmy relacje z kluczowymi dostawcami i partnerami handlowymi, usprawniliśmy funkcjonowanie biznesów. Mamy również koncepcję na to, jak Grupa Azoty powinna wyglądać w perspektywie najbliższych lat. Kluczowe założenia i cele, jakie przed sobą stawiamy znalazły się w Programie Azoty Business. Program jest podsumowaniem pierwszego etapu działań naprawczych i gotowym planem działania na najbliższe kwartały. Chcemy maksymalnie wykorzystywać synergie pomiędzy poszczególnymi zakładami grupy, a jednocześnie budować naszą pozycję w oparciu o silne segmenty biznesowe. To jedyna droga, aby w perspektywie najbliższych lat móc mówić o Azotach jako liczącej się grupie kapitałowej w branży nawozowo-chemicznej” – powiedział prezes zarządu Grupy Azoty Adam Leszkiewicz, cytowany w komunikacie.

Nazwa programu nawiązuje do jednego z głównych założeń przeprowadzanej transformacji, czyli budowania pozycji grupy wokół segmentów biznesowych i wyłącznej koncentracji na poprawie i rozwoju rentowności biznesu. Zarząd podkreślił, że proces transformacji i stworzenie nowego modelu biznesowego są niezbędne, aby Grupa Azoty odzyskała stabilizację finansową i perspektywy rozwoju na coraz bardziej wymagającym rynku, wskazano w materiale.

Program Azoty Business zakłada realizację korzyści finansowych od I połowy 2025 roku. Obejmuje wszystkie obszary działalności
Grupy Azoty, w tym:
– Stworzenie nowej efektywnej struktury zarządczej i organizacyjnej
– Optymalizację wszystkich kategorii kosztowych we wszystkich spółkach grupy
– Konsolidację i poprawę efektywności spółek zależnych
– Poprawę efektywności komercyjnej
– Ścisłą kontrolę wydatków inwestycyjnych
– Dezinwestycje w obszarach niezwiązanych z podstawową działalnością grupy, wymieniono.

“Równolegle z operacjonalizacją Azoty Business, pracujemy nad aktualizacją strategii grupy i programem dekarbonizacyjnym. To dokumenty, które planujemy wdrożyć do końca I kwartału 2025 roku” – dodał prezes.

Obecnie program Azoty Business jest w fazie operacjonalizacji. Na tym etapie przygotowane zostaną priorytetowe inicjatywy poprawy i krytyczne elementy infrastruktury do realizacji programu. Etap operacjonalizacji zakończy się formalnym przyjęciem przez zarząd szczegółowego planu transformacji Azoty Business. Jednocześnie w trakcie operacjonalizacji będą uruchamiane priorytetowe inicjatywy wpływające na szybkie podniesienie rentowności biznesu, podano również.

Etap pełnoskalowego wdrożenia programu zaplanowany został bezpośrednio po zakończeniu etapu operacjonalizacji. W ramach tego etapu przewidziane jest wdrożenie i realizacja zatwierdzonego planu transformacji, którego celem ma być poprawa wyników finansowych i redukcja zadłużenia.

Na potrzeby Programu Azoty Business powołany zostanie również zespół Capex Control Tower (CCT), który dokona przeglądu obecnie istniejących projektów capex, a następnie będzie planować nadzór nad portfelem projektów inwestycyjnych, w tym monitoring realizacji prac. Docelowo, zespół CCT będzie przekształcony w centralną jednostkę nadzoru nad projektami inwestycyjnymi – od pomysłu i finansowania po realizację korzyści, podkreśliła spółka.

Celem tych działań jest wprowadzenie ścisłej kontroli wydatków inwestycyjnych oraz zaprojektowanie nowego procesu przygotowania, oceny i zarządzania inwestycjami.

W ramach Azoty Business powołany został komitet sterujący odpowiedzialny za wyznaczanie kierunków rozwoju projektu, zatwierdzanie postępów prac i podejmowanie kluczowych decyzji. W strukturze organizacyjnej uwzględniono również m.in. liderów poszczególnych filarów oraz inicjatyw. Struktura została zbudowana w sposób zapewniający efektywny podział zadań zarówno w ramach obszarów biznesowych, jak również poszczególnych spółek, podsumowano.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 13,55 mld zł w 2023 r.

(ISBnews)