Rząd planuje zmiany w programie FENiKS 2021-2027 w IV kw. celem uelastycznienia wymagań

Warszawa, 28.10.2024 (ISBnews) – Rząd planuje zmiany programu “Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027”, którego celem jest wprowadzenie zmian w celu uelastycznienia wymagań wobec beneficjentów programu, a także zwiększenie liczby podmiotów uprawnionych do aplikowania o środki, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Chodzi o umożliwienie korzystania z tych środków na projekty związane z przeciwdziałaniem skutkom powodzi oraz projekty związane z przeciwdziałaniem przyszłym tego typu zagrożeniom.

“Mając na uwadze, że ta zmiana jedynie częściowo zaspokoi potrzeby identyfikowane na terenach dotkniętych powodzią, aktualnie prowadzone są rozmowy z Komisją Europejską na rzecz jak najszybszego przyjęcia zmian legislacyjnych w rozporządzeniu ogólnym dotyczącym zasad działania funduszy polityki spójności oraz uzgodnienie odstępstw od obowiązujących reguł, w tym m.in. w zakresie podwyższenia poziomu finansowania projektów do 100% wartości projektu, koncentracji tematycznej, sposobu określania limitów dotyczących wydatków klimatycznych, a także podziału alokacji programu na kategorie regionów dla całego programu, które pozwolą – pomimo realokacji środków – na spełnienie wymogów rozporządzenia” – czytamy w wykazie.  

Oczekiwanym skutkiem wprowadzonych zmian będzie uelastycznienie wymagań wobec aktualnych beneficjentów programu, a także zwiększenie liczby podmiotów uprawnionych do aplikowania o środki.
Najważniejsze zmiany zaproponowane w programie będą obejmować:
– w zakresie infrastruktury energetycznej – zniesienie wymogu stosowania minimum 3 funkcjonalności smart grid dla inwestycji na obszarach dotkniętych powodzią;
– w zakresie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej – dopuszczenie wsparcia inwestycji w aglomeracjach od 2 tys. RLM w FEnIKS.

Wspierane będą inwestycje dotyczące odbudowy uszkodzonej infrastruktury również w sytuacji, gdy znajduje się ona na terenie aglomeracji, która spełniała już wcześniej wymogi Dyrektywy 91/271/EWG.
– w zakresie wody do spożycia – zniesienie progu demarkacyjnego 15 tys. mieszkańców gminy dla obszarów popowodziowych (w przypadku rozbudowy systemów wodociągowych, wprowadzenie odstępstw od niektórych wymogów dotyczących gospodarki ściekowej);
– realokację środków w wysokości 120 mln euro z obszaru inteligentnych systemów energetycznych do obszaru infrastruktury na rzecz wody do spożycia.

(ISBnews)