XTPL sprzedał łącznie 31 urządzeń DPS, planuje kilka kolejnych transakcji do końca br.

Warszawa, 22.10.2024 (ISBnews) – XTPL zamierza sprzedać w tym roku jeszcze kilka urządzeń prototypujących Delta Printing System (DPS), podała spółka. Dotychczas sprzedała 31 takich urządzeń, z czego 8 w tym roku. Do końca roku spółka otworzy centrum demonstracyjno-sprzedażowe w Bostonie w USA, wyposażone w laboratorium do osobistego prezentowania i testowania technologii XTPL

“Linia biznesowa urządzeń prototypujących Delta Printing System spełnia dla nas dwie istotne funkcje. Krótkoterminowo jest to istotny zastrzyk dla naszych wyników finansowych, ze względu na cenę sprzedaży urządzenia i atrakcyjny poziom marży jaki na niej realizujemy. Długoterminowo, jest to demonstrator naszej technologii, na której użytkownicy z Europy, Ameryki Płn. i Azji, testują zastosowanie rozwiązań XTPL w różnorodnych obszarach i aplikacjach. Do osiągnięcia wymiernych korzyści z tego punktowego zaszczepiania naszej technologii na kluczowych rynkach, niezbędna jest odpowiednio duża liczba aktywnie wykorzystywanych urządzeń. Obecnie dostrzegamy, że przy ponad 30 sprzedanych już globalnie urządzeniach, te korzyści zaczynają do nas płynąć coraz szerszym strumieniem”- powiedział Filip Granek, cytowany w komunikacie.

“Pojawiają się nowe i obiecujące obszary, bo przetestowane przez wybranych użytkowników urządzeń DPS, w których możemy zaistnieć z naszą technologią. Z kolei odbiorcy spoza instytutów badawczych, oceniają możliwość rozwinięcia z nami projektów nakierowanych na wdrożenia przemysłowe, wspierając nasz rosnący pipeline tych przedsięwzięć. Wizją rozwoju XTPL jest stanie się globalnym standardem w wytwarzaniu nowoczesnej elektroniki przyszłych generacji, a urządzenia DPS są najlepszym narzędziem w drodze do tego celu” – dodał.

XTPL sprzedało dotąd 31 urządzeń Delta Printing System do odbiorców z Europy (39%), Ameryki Płn. (23%) oraz Azji (39%). Cena pojedynczego urządzenia mieści się w przedziale około 170-200 tys. euro, w zależności od rynku czy typu odbiorcy. Spółka oferuje swoje urządzenia samodzielnie, a także poprzez rozbudowaną sieć międzynarodowych dystrybutorów, która liczy obecnie 13 podmiotów wyspecjalizowanych w sprzedaży urządzeń opartych o technologie addytywne z kluczowych rynków: Europy, Ameryki Płn. i Azji. W 2023 roku na urządzenia DPS pojawił się wzmożony popyt z Chin, napędzany przez post-pandemiczne odbicie i zastrzyk środków pieniężnych do krajowych inwestycji B+R, czego XTPL był beneficjentem poprzez skuteczne działania swojego chińskiego dystrybutora. Rok 2024 przyniósł normalizację i rozkład geograficzny sprzedaży urządzeń z br. dużo bardziej odpowiada pożądanej przez XTPL strukturze około 1/3 produktów na każdy ww. rynek, podano w materiale.

W 2024 roku spółka podjęła decyzję o intensyfikacji działań na rynku Ameryki Płn. Spośród 9 zamówionych w br. urządzeń, odbiorcami aż 4 z nich są odbiorcy z Ameryki Płn., każdy będąc jednocześnie klientem przemysłowym. Do końca roku XTPL otworzy centrum demonstracyjno-sprzedażowe w Bostonie, USA, wyposażone w laboratorium do osobistego prezentowania i testowania technologii XTPL. Ograniczy to podróże zagranicznych ekspertów do laboratoriów firmy w Polsce oraz znacząco wydłużających proces ewaluacji wysyłek próbek z wykorzystaniem kurierów w początkowej fazie, podano także.

“W ubiegłym roku w pełni wykorzystaliśmy sprzyjające nam uwarunkowania rynkowe i dostarczyliśmy maksymalną, dla naszych aktualnych na tamten moment zdolności produkcyjnych, liczbę urządzeń w postaci 13 systemów DPS. Od tego czasu nasze zdolności produkcyjne wzrosły blisko trzykrotnie, a czas dostawy uległ skróceniu z kilku miesięcy do kilku tygodni. W bieżącym roku dostarczyliśmy do klientów 8 urządzeń, a kolejne są w drodze i zwiększą jeszcze o kilka sztuk tę liczbę do końca 2024” – powiedział członek zarządu ds. finansowych XTPL Jacek Olszański.

Urządzenie Delta Printing System to samodzielny system badawczo-rozwojowy i prototypowy, który umożliwia sprawdzenie możliwości autorskiej technologii UPD (ang. Ultra Precise Dispensing), opracowanej przez XTPL, na różnych podłożach i z wykorzystaniem metalicznych nanotuszów Spółki (ang. HPM, High-Performance Materials). System oferuje także dostępność dla tzw. materiałów trzecich, co pozwala na szersze zastosowanie tuszów, w tym opartych na innych materiałach, niż nanotusze metaliczne. Technologia UPD pozwala nanosić na podłoże, np. elektroniczną płytkę PCB, niezwykle małe ilości specjalnych materiałów, z dokładnością do 1 μm, tzw. mikrometra (1-milionowa część metra).

Rozwiązanie XTPL wpisuje się ponadto w trzy globalne megatrendy w zakresie wytwarzania nowoczesnej elektroniki: miniaturyzacja i zmniejszanie wagi urządzeń, zmiana form i właściwości produktów np. elastyczna elektronika i trójwymiarowość, a także ekologia, redukująca dzięki technologiom addytywnym takim jak UPD, generowane przy produkcji elektroniki odpady, wskazano.

XTPL rozwija i komercjalizuje na światowym rynku addytywną technologię umożliwiającą ultraprecyzyjne drukowanie nanomateriałów. Technologia ta ułatwi m.in. produkcję wyświetlaczy nowej generacji, inteligentnego szkła z zaawansowanymi funkcjonalnościami, innowacyjnych zabezpieczeń antypodróbkowych czy paneli fotowoltaicznych o zwiększonej wydajności. Obecnie XTPL komercjalizuje swoją technologię w dwóch pierwszych polach aplikacyjnych: wyświetlaczy oraz smart glass. Akcje spółki zadebiutowały na rynku głównym GPW w lutym 2019 r.

(ISBnews)