Rząd planuje nowelizację rozporządzenia dot. pomocy publicznej dla inwestycji w IV kw.

Warszawa, 21.10.2024 (ISBnews) – Rząd planuje w IV kw. nowelizację rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji, której celem jest dostosowanie ulg inwestycyjnych do sytuacji powstałej po agresji Rosji na Ukrainę i zainteresowanie inwestowaniem na obszarze Polski Wschodniej, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

“Celem regulacji jest zwiększenie potencjału inwestycyjnego Polski oraz zagwarantowanie stabilnego napływu inwestycji do kraju. Nowelizacja będzie także pozytywnie wpływała na poprawę wizerunku Polski, jako miejsca dla lokowania inwestycji w strategicznych sektorach gospodarki” – czytamy w wykazie.

Projektowana nowelizacja na celu zwiększenie zainteresowania inwestorów, w szczególności dużych przedsiębiorców, obszarami północno-wschodniej Polski (zwłaszcza powiatem: augustowskim, bialskim, bartoszyckim, braniewskim, bieszczadzkim, białostockim, chełmskim, gołdapskim, hajnowskim, hrubieszowskim, jarosławskim, kętrzyńskim, lubaczowskim, przemyskim, sejneńskim, siemiatyckim, sokólskim, suwalskim, tomaszowskim, węgorzewskim lub włodawskim lub miastem Biała Podlaska, Chełm, Przemyśl, Suwałki), graniczącymi z Republiką Białorusi, Ukrainą oraz Federacją Rosyjską.

Wprowadzane rozwiązania zmierzają do przyśpieszenia rozwoju inwestycji związanych z przemysłem obronnym, poprzez umożliwienie przedsiębiorcom korzystania z decyzji o wsparciu na realizację nowych inwestycji z zakresu produkcji broni, amunicji oraz materiałów wybuchowych.

Planowane jest:
1. Obniżenie minimalnych wymagań dotyczących nakładów inwestycyjnych dla przedsiębiorców zamierzających lokalizować swoje inwestycje na obszarach powiatów: augustowskiego, bialskiego, bartoszyckiego, braniewskiego, bieszczadzkiego, białostockiego, chełmskiego, gołdapskiego, hajnowskiego, hrubieszowskiego, jarosławskiego kętrzyńskiego, lubaczowskiego, przemyskiego, sejneńskiego, siemiatyckiego, sokólskiego, suwalskiego, tomaszowskiego, węgorzewskiego oraz włodawskiego, a także na terenach miast Biała Podlaska, Chełm, Przemyśl, Suwałki. Zgodnie z przedłożoną propozycją będą oni zobowiązani do poniesienia minimalnych nakładów inwestycyjnych w wysokości 10 mln zł. Jest to najniższa przewidziana w nowelizowanym rozporządzeniu wysokość nakładów inwestycyjnych.

2. Umożliwienie wydawania decyzji o wsparciu na projekty związane z produkcją broni, amunicji i materiałów wybuchowych. Obecnie widoczny jest problem niedostatecznej liczby produkowanej amunicji (w szczególności amunicji artyleryjskiej 155 mm) na terenie kraju. Zwiększenie liczby produkowanej amunicji, w warunkach trwającego za naszą wschodnią granicą konfliktu zbrojnego, jest jednym z wyzwań przed którym stoi Polska. Niniejsza zmiana legislacyjna w założeniu przyczyni się pozytywnie do zwiększenia potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu amunicyjnego.

(ISBnews)