Chiński długofalowy program kosmiczny

Ujawniony właśnie chiński program kosmiczny do 2050 roku jest jednym z najambitniejszych na świecie. Obejmuje on nie tylko badania naukowe, ale także poszukiwanie planet zdatnych do życia w bliskości Układu Słonecznego.

Chiński plan eksploracji Kosmosu opublikowany online ze streszczeniem w języku angielskim został opracowany wspólnym wysiłkiem Chińskiej Akademii Nauk, Narodowej Agencji Kosmicznej i Biura Inżynierii Lotów Załogowych. Jest zarazem pierwszym planem tego typu opracowanym w Państwie Środka.

Niesłychanie ambity plan podzielony jest 5 na wielkich programów:

„Ekstremalny wszechświat” program badania pochodzenia wszechświata i jego rozwoju na wczesnym etapie;

„Fale czasoprzestrzeni” – badanie natury grawitacji oraz jej zależności od czasoprzestrzeni w celu zrozumienia zjawisk grawitacyjnych we Wszechświecie;

„Panorama Słońce-Ziemia” – program obejmujący „procesy fizyczne i prawidła złożonego układu Słońce-Ziemia oraz ogólne połączenie między Słońcem a układem słonecznym”;

„Planety do zamieszkania” – to chińskie SETI zawierające w sobie poszukiwanie życia pozaziemskiego, ale zarazem i poszukiwanie planet nadających się do zamieszkania jak najbliżej Układu Słonecznego;

„Badania kosmiczne” – cały szereg badań mających na celu „ujawnienie praw ruchu materii i aktywności życiowej w warunkach kosmicznych oraz pogłębienie zrozumienia podstawowych praw fizyki, takich jak mechanika kwantowa i ogólna teoria względności”.

Programy te mają być wdrażane trójfazowo. Pierwsza faza obejmuje lata 2024-2027, kiedy to będą „podejmowanie działania na stacji kosmicznej”, „wdrażane programy załogowej eksploracji Księżyca”, podejmowane automatyczne misje międzyplanetarne i wysłane na orbitę 5-8 satelitów przeznaczonych do różnego typu badań naukowych.

Faza druga przypadająca na lata 2028-2035 to okres stałego zasiedlenia stacji kosmicznej, załogowe eksploracje Księżyca i stworzenie Międzynarodowej Stacji Badawczej Księżyca. Ma zostać wtedy wystrzelone następne 15 satelitów do badań naukowych.

Między 2036 a 2050 rokiem w III fazie odbędzie się 30 kolejnych misji satelitarnych – i to nowych satelitów – i do tego czasu Chiny osiągną „wiodącą pozycję na świecie” w eksploracji Kosmosu.

Analitycy zwracają uwagę, że nie został w programie ujęty datami lot załogowy na Marsa, choć ogólnie napisano, że się odbędzie. Ponadto Chiny nie są zainteresowane problemem usuwania kosmicznych śmieci, co znajduje się w programach NASA, ESA i nawet Roskosmosu.