MRPiPS: Oskładkowanie umów powinno wejść z długim vacatio legis i od początku roku

Warszawa, 18.10.2024 (ISBnews) – Przy wprowadzaniu przepisów dotyczących oskładkowania umów cywilnoprawnych potrzebne jest długie, co najmniej półroczne vacatio legis, a jednocześnie regulacja powinna wejść w życie z początkiem roku kalendarzowego, uważa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podkreśliła, że oskładkowanie umów jest jednym z tzw. kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy.

“To postulat, który […] jest warunkiem realizacji Krajowego Planu Odbudowy. My jako Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jesteśmy gotowi do jego wdrożenia, ale jednocześnie wiemy, że jest to na tyle znacząca reforma, że potrzebne jest długie vacatio legis i czas na to, aby system mógł się do tego rozwiązania przygotować. To jest rozwiązanie wymagające […], dlatego trwa dyskusja na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów, także co do terminu jego wdrożenia. Ja osobiście –  choć podkreślam, że jest to moje osobiste zdanie – stoję na stanowisku, że to vacatio legis nie powinno być krótsze niż pół roku, a jednocześnie takie przepisy powinny wchodzić od nowego roku” – powiedziała Dziemianowicz-Bąk w RMF FM.

“Moim zdaniem, zadaniem zapewne dla Ministerstwa Funduszy, być może ministra do spraw europejskich, byłoby przekonanie Komisji Europejskiej o tym, żeby odroczyć z tej daty 1 stycznia 2025 termin wdrożenia tej j reformy, bo nie jest to reforma, która powinna być wprowadzana z dnia na dzień” – podkreśliła.

Dodała, że celem tej reformy jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa emerytalnego.

(ISBnews)