Rząd przyjął projekt noweli o OZE dot. net-billingu i przyspieszenia procesu inwestycji

Warszawa, 15.10.2024 (ISBnews) – Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw; dzięki nowym przepisom, proces inwestycyjny związany z OZE ma ulec przyspieszeniu, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

“Projekt ustawy przewiduje rozwój energetyki prosumenckiej oraz dostosowanie polskich przepisów do rozporządzeń i wytycznych Komisji Europejskiej. Przyjęte rozwiązania pozwolą na dalszy rozwój instalacji odnawialnych źródeł energii, w tym objętych systemami wsparcia. Przyspieszony zostanie także proces inwestycyjny związany z OZE” – czytamy w komunikacie.

Obecne przepisy nie zapewniają pełnej zgodności z nowymi dokumentami europejskimi, które odnoszą się do zakresu udzielanej pomocy publicznej w systemach wsparcia odnawialnych źródeł energii (OZE) czy ulg dla odbiorców energochłonnych, wyjaśniono.

Najważniejsze rozwiązania

* Wprowadzone zostaną rozwiązania zwiększające opłacalność inwestycji dla prosumentów, którzy rozliczają się w systemie net-billing (system wartościowego rozliczenia nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumenta).

* Ulgi dla odbiorców energochłonnych zostaną dostosowane do unijnych wytycznych w sprawie pomocy państwa na ochronę klimatu i środowiska oraz cele związane z energią. Zaktualizowana zostanie także lista sektorów objętych systemem wsparcia.

     * Zwiększy się liczba firm, które będą mogły korzystać z ulg.

* Kontynuowane będą programy wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej w instalacjach OZE do 1 MW, w formule zgodnej z przepisami UE:

     * od 1 stycznia 2026 roku, prawo do gwarantowanego odbioru energii przez sprzedawcę zobowiązanego oraz zwolnienie z obciążeń dotyczących bilansowania handlowego będzie dotyczyło wytwórców w instalacjach o mocy poniżej 200 kW.

     * w okresie przejściowym, czyli od wejścia w życie nowych przepisów do 31 grudnia 2025 roku, takie prawo będzie przysługiwało wytwórcom w instalacjach o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 400 kW.

* Przyspieszony zostanie proces inwestycyjny związany z OZE.

     * Skrócą się terminy wydawania zezwoleń i decyzji, ze szczególnym uwzględnieniem instalacji OZE wykorzystujących energię promieniowania słonecznego, magazynów energii elektrycznej, pomp ciepła, urządzeń oraz instalacji niezbędnych do przyłączenia instalacji OZE do sieci. Dotyczy to także nadbudowy, rozbudowy, przebudowy lub remontu instalacji OZE.

     * Docelowo, łączny czas trwania procedur inwestycyjnych (administracyjnych) ma się zmniejszyć z 356-416 dni do 149 dni, wymieniono w informacji.

(ISBnews)