Warszawa, 15.10.2024 (ISBnews) – Rząd planuje wprowadzenie bonu senioralnego od 1 stycznia 2026 r., wynika z projektu ustawy o bonie senioralnym, który trafił do konsultacji społecznych. Celem regulacji jest wsparcie osób aktywnych zawodowo w zapewnieniu opieki nad osobami w wieku 75 lat lub więcej, względem których ciąży na nich obowiązek alimentacyjny.
Projektowane rozwiązanie jest skierowane do osób, które nie kwalifikują się, ze względu na dochody gospodarstwa domowego, do skorzystania z usług opiekuńczych realizowanych w ramach pomocy społecznej.
Nowy rodzaj usług, będzie obejmował cztery kategorie tychże: zaspokojenie podstawowych codziennych potrzeb życiowych, pomoc w uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną oraz zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Usługi świadczone w ramach bonu będą miały charakter niemedyczny i ich celem będzie wsparcie w czynnościach życia codziennego osób starszych. Usługi będą świadczone w miejscu zamieszkania osoby.
Liczba godzin usługi wsparcia uzależniona będzie od liczby punktów w skali niezaspokojonych potrzeb w zakresie podstawowych czynności życia codziennego określonych w toku oceny przez gminę z wykorzystaniem kwestionariusza.
Osobie w wieku 75 lat lub więcej, która otrzymała w skali niezaspokojonych potrzeb życia codziennego :
– od 11 do 20 punktów – przysługuje do 12 godzin usług wsparcia miesięcznie;
– od 21 do 35 punktów – przysługuje od 13 do 24 godzin usług wsparcia miesięcznie;
– od 36 do 50 punktów – przysługuje od 25 do 36 godzin usług wsparcia miesięcznie;
– od 51 do 60 punktów – przysługuje od 37 do 50 godzin usług wsparcia miesięcznie.
Miesięczna wartość bonu senioralnego może wynosić maksymalnie 2150 zł, co będzie odpowiadało 50 godzinom usług wsparcia.
Projekt ustawy zakłada, że przychód zstępnego uprawniający do ubiegania się o przyznanie bonu senioralnego nie może przekraczać wysokości:
– dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę dla gospodarstwa jednoosobowego lub
– trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę dla gospodarstwa wieloosobowego (bez względu na liczbę osób w rodzinie).
Jednocześnie przychód w gospodarstwie jednoosobowym nie może być niższy niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
Bon senioralny będzie przyznawany w formie decyzji wydawanej na 12 miesięcy.
Projekt zakłada, że nie będzie możliwe łączenie usług realizowanych w ramach bonu z usługami opiekuńczymi realizowanymi w ramach systemu pomocy społecznej oraz wsparciem finansowym, które mogą otrzymać osoby starsze w związku z niepełnosprawnością.
(ISBnews)