Warszawa, 10.10.2024 (ISBnews) – Brak niestandaryzowanie i niespójność danych mogą być wyzwaniem przy wdrażaniu raportowanie ESG, wynika z dyskusji podczas Kongresu Bankowości Zrównoważonego Rozwoju 2024. Agencja ISBnews jest patronem medialnym Kongresu.
“Raportowanie w bankach nie jest jeszcze spójne. Nie ma jednolitych interpretacji i wymagań. Do tego dochodzą pewne wypracowane przez bank praktyki i standardy audytowe. Z drugiej strony, popatrzmy na to, co robią klienci – są branże , które ESG traktują bardzo poważnie, ale są też firmy, zwłaszcza małe, które nie mają kompetencji, ani służb, ani przygotowanych danych, aby te ujawnienia przygotować” – powiedziała wiceprezes Banku Pekao nadzorująca pion finansowy Dagmara Wojnar podczas Kongresu Bankowości Zrównoważonego Rozwoju 2024.
Zwróciła uwagę, że obecny proces zbierania z różnych źródeł danych potrzebnych do raportowania ESG zwiększa koszty funkcjonowania banków, a rozwiązaniem mogłoby być stworzenie jednej bazy danych.
“Gdyby te dane były wystandaryzowane mogłoby to uprościć proces decyzyjny” – powiedziała wiceprezes.
Także zdaniem wiceprezesa Biura Informacji Kredytowej Rafała Bednarka ujednolicenie danych może być jednym większych wyzwań prze wdrażaniu raportowania ESG. Zadeklarował, że BIK współpracuje z bankami przy rozwiązaniu tego problemu.
“Dane są nieporównywalne. Są braki w danych, a cały proces raportowania jest skomplikowanych bo nie ma jednolitych standardów. My jako BIK specjalizujemy się w przetwarzaniu danych, od 20 lat przetwarzamy dane dotyczące aktywności klientów, budujemy platformy, które pomagają wzmacniać bezpieczeństwo, nasze podejście do tematu danych ESG wydaje się naturalnym wyborem” – powiedział Bednarek.
Dyrektor ds. prawnych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami Beata Chmielewska zwróciła uwagę, że standaryzacja danych jest potrzebna nie tylko z punktu widzenia banków, ale całego rynku kapitałowego.
“W działalności funduszy inwestycyjnych brak porównywalnych danych i rożne metody sprawozdawczości generuje pewne ryzyko w procesie inwestycyjnym. Ich ujednolicenie pozwoliłoby naszym zarządzającym na podejmowanie bardziej racjonalnych z punktu widzenia wymogów ESG decyzji inwestycyjnych” – powiedziała Chmielewska.
(ISBnews)