PwC: Brak zmian legislacyjnych doprowadzi do spadku inwestycji w PSI o 40% w ciągu 5 lat

Warszawa, 26.09.2024 (ISBnews) – Brak zmian legislacyjnych może doprowadzić do spadku inwestycji o 40% w Polskiej Strefie Inwestycyjnej (PSI) w ciągu 5 lat, jednocześnie ich wprowadzenie może umożliwić 25% wzrost inwestycji w tym okresie, wynika z raportu PwC. Według autorów raportu, PSI może stracić na atrakcyjności, jeśli nie zostaną wdrożone zmiany w przepisach, które podtrzymają atrakcyjność Polski na arenie międzynarodowej.

“Odpowiednie zmiany legislacyjne mogą umożliwić 25% wzrost inwestycji w ciągu najbliższych 5 lat, jednak ich brak może spowodować ich spadek o 40%, wynika z analizy PwC. Polska Strefa Inwestycji przyczyniła się do wsparcia inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw, ze wszystkich wydanych decyzji do MŚP trafiło 65% a do firm z polskim kapitałem 74%. Do tej pory Polska Strefa Inwestycji przyniosła 109,5 mld zł, wynika z raportu ‘Polska Strefa Inwestycji: czas na zmiany’, opracowanego przez PwC Polska. Eksperci PwC dodają, że korekta powinna zakładać m.in. reorganizację mechanizmu zwolnień podatkowych, wprowadzenie do regulacji definicji terminu poniesienia kosztów inwestycji zgodnie z metodą kasową czy ujednolicenie procesu oceny spełnienia kryteriów jakościowych” – czytamy w komunikacie.

W raporcie zaznaczono, że w PSI polskich inwestycji, pod kątem ilościowym, jest około dwa razy więcej niż zagranicznych. PSI dało wsparcie oferowane dla polskiego biznesu oraz otwarcie na inwestycje mniejszej skali.

“Powoli obserwujemy tendencję nasycenia inwestycjami zagranicznymi. Co prawda, one nadal są, lecz nowi zagraniczni inwestorzy nie pojawiają się już tak często, jak w dobie SSE. W efekcie, miejsce na rynku znalazły inwestycje polskiego kapitału, a zwolnienie w PSI pomaga im rozwijać swoje moce produkcyjne i miejmy nadzieję zdominować polski rynek inwestycyjny w przyszłości” – czytamy dalej.

W ciągu 5 lat funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) wartość zadeklarowanych inwestycji niemal zrównała się z wartością osiągniętą przez przedsiębiorców funkcjonujących w ramach SSE przez 24 lata. PSI jest w tym kontekście jednym z istotniejszych czynników, w oparciu o które przedsiębiorcy podejmują decyzję o wyborze Polski jako miejsca lokalizacji dla swojej inwestycji, podano także.

“Należy nieustannie dbać o konkurencyjność polskiego instrumentu wsparcia. Zwolnienie z podatku dochodowego jest powszechną zachętą oferowaną w różnych państwach europejskich. Wprowadzenie nieodpowiednich regulacji oraz brak mechanizmów ochronnych w ramach implementacji Pillar 2 w Polsce może spowodować, że PSI nie będzie skutecznie przyciągać inwestorów, a Polska będzie przegrywać rywalizację o lokalizację inwestycji z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Opóźnienie we wdrożeniu zmian do systemu zachęt inwestycyjnych w Polsce może już wkrótce spowodować, że nasz kraj stanie się mało atrakcyjną lokalizacją inwestycji” – powiedział partner PwC Polska, lider zespołu ds. dotacji i ulg podatkowych Mieczysław Gonta, cytowany w komunikacie

W nadchodzących tygodniach największym wyzwaniem będzie zabezpieczenie ulg podatkowym przed negatywnymi implikacjami wynikającymi z przepisów o globalnym podatku minimalnym (Pillar 2), wskazano także.

“Jednym z rozwiązań jest ochrona polskiego systemu wsparcia inwestycji i ewentualna konieczność reorganizacji mechanizmu zwolnień podatkowych SSE/PSI, np. poprzez wprowadzenie tzw. ‘refundable, transferable tax credits’, lub zmiany charakteru instrumentu na dotacyjny” – czytamy dalej.

W opinii partnerki PwC Polska, dział Tax, Legal&People Doroty Wolnej, “ustawodawca powinien pospieszyć się z wprowadzeniem odpowiednich regulacji dotyczących globalnego podatku minimalnego do polskiego prawa i w przypadku niepodjęcia w najbliższym czasie takich działań, zagraniczni inwestorzy mogą zrezygnować z realizacji inwestycji w Polsce, a proinwestorski charakter tego instrumentu zaniknie”.

“Nie można wykluczyć ryzyka, że zwolnienie podatkowe oferowane w ramach PSI przestanie być realną zachętą inwestycyjną dla dużych przedsiębiorców należących do międzynarodowych grup kapitałowych. Ukierunkowanie instrumentu wsparcia wyłącznie na lokalny, polski, mały biznes będzie oznaczało zahamowanie wzrostu nakładów inwestycyjnych oraz powstawania nowych miejsc pracy” – powiedziała Wolna.

PwC wskazał, że MŚP to bardzo istotny element polskiej gospodarki, zatem PSI powinno szczególnie wspierać ich inwestycje, zwłaszcza związane z postępem technologicznym.

“Zgodnie z danymi GUS za 2022 r. do tego sektora zaliczała się przeważająca część polskich przedsiębiorców, a aż 97% stanowili mikroprzedsiębiorcy. To właśnie te firmy są inkubatorami innowacyjności, elastycznie i błyskawicznie reagującymi na zmieniające się warunki na rynku. To diametralna zmiana w strukturze inwestorów w stosunku do poprzedniczki PSI. Możliwość uzyskania zezwolenia w ramach SSE często była poza zasięgiem małych przedsiębiorców” – napisano w raporcie.

(ISBnews)