MFiPR: Chcemy, by środki unijne trafiły do potrzebujących w ciągu kilku tygodni

Warszawa, 24.09.2024 (ISBnews) – Rząd planuje wprowadzenie w specustawie takich rozwiązań, które skróciłyby proces przesuwania środków unijnych na pomoc powodzianom przy zachowaniu transparentności i kontroli Rady Ministrów, tak by w ciągu kilku tygodni mogły zostać przekształcone w programy i trafiły do Rady Ministrów, poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

“Bardzo dużą część środków europejskich chcemy przekierować  na pomoc powodzianom, to jest kilkanaście miliardów złotych, więc to są naprawdę bardzo duże środki. Teraz to przekierowanie jest związane bardzo określonymi procedurami, które są regulowane przez współpracę Polski z Komisją Europejską. I intencją naszą w tej właśnie specustawie jest wprowadzenie takich rozwiązań, które skrócą ten proces” – powiedziała Pelczyńska-Nałęcz w Polsat News.

Dodała, że chodzi o “skrócenie procesu [przesuwania środków, ale zachowanie transparentności i kontroli Rady Ministrów [nad tym procesem]”.

“I żeby w efekcie było tak, żeby te środki w ciągu kilku tygodni te środki mogły zostać przekształcone w programy i trafiły do beneficjentów” – podkreśliła minister.

Wyjaśniła, że obecnie kraje Unii Europejskiej znajdują się w połowie perspektywy finansowej UE (WRF 2021-2027), kiedy to dochodzi do tzw. śródokresowego przeglądu i można środki, które są wolne, które jeszcze nie zostały zakontraktowane przekierować dla powodzian.

W swoim zwyczajnym trybie środki te zostałyby przekazane na priorytety związane z transformacją energetyczną, cyfryzacją, wyrównywaniem rozwojowym w regionach. Obecnie – ze względu na powódź – ma zostać utworzony nowy priorytet dla tych środków. I środki te trafią one na infrastrukturę energetyczną, wodno-kanalizacyjną, drogową, środki na odbudowę indywidualnych domów dla powodzian.

Pełczyńska-Nałęcz informowała wcześniej, że 1,5 mld zł z funduszy UE/PL zostanie przekierowanych na odbudowę po powodzi. Mają to być środki na remont domów jednorodzinnych, naprawę infrastruktury energetycznej i sieci wodno-kanalizacyjnych w gminach dotkniętych przez powódź. Kolejne 3.5 mld zł może zostać przeznaczonych na budowę wałów, zbiorników i tam czyli inwestycje, które zapewnią długoterminowe bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w całej Polsce.

W ubiegłym tygodniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że kraje Unii Europejskiej dotknięte powodzią będą mogły skorzystać z 10 mld euro z Funduszu Spójności. Wsparcie unijne nie będzie wymagać wkładu własnego państw. Premier Donald Tusk poinformował następnie, że na odbudowę dotkniętych powodzią terenów Dolnego Śląska trafi 5 mld euro z Funduszu Spójności.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański podawał wcześniej, że straty powodziowe na Dolnym Śląsku są olbrzymie, będą szacowane w dziesiątkach miliardów złotych.

(ISBnews)