KSF zarekomendował, by docelowa wysokość bufora antycyklicznego wyniosła 2%

Warszawa, 20.09.2024 (ISBnews) – Komitet Stabilności Finansowej dotyczący nadzoru makroostrożnościowego nad systemem finansowym (KSF-M) zarekomendował docelową wysokość bufora antycyklicznego na poziomie 2%, podał Narodowy Bank Polski.

“Docelowa rekomendowana przez Komitet wysokość wskaźnika bufora antycyklicznego wynosi 2%, przy etapowym dojściu do pożądanego poziomu. Przedstawiciel ministra finansów przyjął rekomendację i poinformował o zaawansowaniu prac legislacyjnych zmierzających do wydania rozporządzenia ustanawiającego wskaźnik bufora antycyklicznego na poziomie 1% w okresie po upływie roku od wydania rozporządzenia” – czytamy w komunikacie.

Komitet uznał, że najistotniejszymi źródłami zagrożeń dla stabilności krajowego systemu finansowego pozostaje ryzyko prawne walutowych kredytów mieszkaniowych, zaznaczył jednak, że ryzyko obniżonych nadwyżek kapitałowych i racjonowania kredytu przestało mieć charakter systemowy i zostało usunięte z listy słabych punktów polskiego systemu finansowego.

Na posiedzeniu omówiono bieżące tendencje na krajowym rynku nieruchomości mieszkaniowych. W ostatnim okresie nastąpił dalszy wzrost nominalnych i realnych cen mieszkań. Obserwowana jest stopniowa odbudowa podaży na rynkach największych miast. Utrzymuje się niski popyt na kredyty mieszkaniowe, a duża część zakupów na rynku mieszkaniowym odbywa się bez wykorzystania kredytu. Jakość portfela kredytów mieszkaniowych kształtuje się na stabilnym i bezpiecznym poziomie, podano.

“Biorąc pod uwagę wyniki analiz Komitet wydał, skierowane do MF i KNF, rekomendacje dotyczące zarządzania ryzykiem związanym z ekspozycjami zabezpieczonymi hipotekami na nieruchomościach, w których proponuje uchylenie rozporządzenia MRiF oraz aktualizację metodyki KNF dotyczącej wyznaczania bankom dodatkowych wymogów kapitałowych w zakresie funduszy własnych” – czytamy dalej.

Na wniosek Komisji Nadzoru Finansowego, Komitet wydał opinie w sprawie identyfikacji oraz nałożenia odpowiednich buforów innych instytucji o znaczeniu systemowym (O-SII), podano także.

“Komitet Stabilności Finansowej solidaryzuje się z mieszkańcami Polski dotkniętymi klęską powodzi. Komitet omówił możliwe działania ze strony instytucji finansowych oraz instytucji sieci bezpieczeństwa finansowego,  wspierające walkę ze skutkami powodzi” – podsumowano.

(ISBnews)