KE ma pakiet dla Ukrainy: 45 mld euro w mechanizmie współpracy i 35 mld euro w pożyczkach

Warszawa, 20.09.2024 (ISBnews) – Komisja Europejska zaproponowała kompleksowy pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy, składający się z Mechanizmu Współpracy Pożyczkowej w wysokości do 45 mld euro oraz wyjątkowej pożyczki w ramach Pomocy Makrofinansowej (MFA) w wysokości do 35 mld euro, podała Komisja.

“Ten pakiet wykorzystuje nadzwyczajne zyski z zablokowanych rosyjskich aktywów, wysyłając jasny sygnał, że ciężar odbudowy Ukrainy zostanie poniesiony przez osoby odpowiedzialne za jej zniszczenie. To podejście zostanie zastosowane po raz pierwszy w sposób ustrukturyzowany i na taką skalę wśród pożyczkodawców z UE i G7, zapewniając długoterminowe, stabilne wsparcie finansowe dla odbudowy i odporności Ukrainy” – czytamy w komunikacie.

Komisja proponuje najpierw ustanowienie Mechanizmu Współpracy Pożyczkowej Ukrainy, który wesprze UE i partnerów G7 w udzielaniu pożyczek Ukrainie w wysokości do 45 mld euro.

Mechanizm Współpracy Pożyczkowej Ukrainy zaoferuje Ukrainie wsparcie finansowane przy wykorzystaniu wkładu finansowego uzyskanego z nadzwyczajnych zysków z zablokowanych aktywów Rosyjskiego Banku Centralnego.  

Jako wkład UE w te pożyczki w ramach inicjatywy ERA Komisja proponuje wyjątkową pożyczkę MFA w wysokości do 35 mld euro.

“To wsparcie finansowe jest kluczowe dla zaspokojenia pilnych potrzeb budżetowych Ukrainy, które znacznie wzrosły w obliczu nasilenia się i przedłużającej się rosyjskiej agresji, w tym w ramach porozumienia Extended Fund Facility MFW. Pozostała kwota pożyczki ma zostać zapewniona przez innych partnerów G7” – podkreślono w komunikacie.

Ten kompleksowy pakiet finansowy stanowi wypełnienie zobowiązań podjętych podczas szczytu przywódców G7 w Apulii w dniu 15 czerwca oraz podczas posiedzenia Rady Europejskiej w dniu 27 czerwca.

Aby wniosek mógł wejść w życie, musi zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski i kwalifikowaną większość państw członkowskich UE w Radzie.

Z uwagi na pilny charakter wniosku, Komisja będzie ściśle współpracować z Parlamentem i Radą, aby zapewnić jego szybkie przyjęcie, podano.

Jak podała KE, od początku rosyjskiej wojny agresywnej przeciwko Ukrainie UE, jej państwa członkowskie i europejskie instytucje finansowe wspólnie udzieliły 118,3 mld euro w formie dotacji i pożyczek, wspierając ukraiński wysiłek wojenny i gospodarkę, pomagając utrzymać podstawowe usługi i oferując wczesną odbudowę, pomoc humanitarną i pomoc osobom uciekającym przed wojną w UE.

W ramach sankcji nałożonych przez UE na Rosję, aktywa Centralnego Banku Rosji będące w posiadaniu instytucji finansowych w państwach członkowskich i warte około 210 mld euro zostały zablokowane od lutego 2022 r. Stanowią one większość takich aktywów na całym świecie.

Zakaz transakcji tymi aktywami generuje nadzwyczajną akumulację gotówki w bilansach centralnych depozytów papierów wartościowych (CSD), przynosząc zwrot. W ujęciu rocznym i w zależności od poziomu stóp procentowych nadzwyczajne dochody szacuje się obecnie na kwotę do 2,5-3 mld euro rocznie, podała Komisja. Oceniła, że te “nieoczekiwane i nadzwyczajne dochody nie stanowią aktywów suwerennych i nie muszą być udostępniane Centralnemu Bankowi Rosji, nawet po zakończeniu blokady”.

W maju 2024 r. Rada postanowiła wykorzystać te nadzwyczajne dochody na rzecz Ukrainy. Pod koniec lipca na wsparcie Ukrainy udostępniono 1,5 mld euro.

(ISBnews)