Zarządca podpisał term sheet dot. sprzedaży aktywów Novatek Green Energy

Warszawa, 19.09.2024 (ISBnews) – Zarządca reprezentujący Novatek Green Energy Karol Maciej Szymański zawarł term sheet z białostocką spółką Barter, który określa ramowe założenia docelowej transakcji zbycia aktywów przeznaczonych do sprzedaży i dystrybucji gazu płynnego (LPG) oraz skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Novatek Green Energy po ataku rosyjskim na Ukrainę został objęty polskimi sankcjami. NGE jest jednostką zależną PAO Novatek z siedzibą w Federacji Rosyjskiej – największego rosyjskiego producenta LNG oraz drugiego, po Gazpromie, koncernu gazowego w tym kraju. Od października 2022 roku decyzją Ministra Rozwoju i Technologii (zmienioną co do okresu obowiązywania ostatnio w marcu 2024 roku przez ministra Krzysztofa Hetmana) wobec NGE ustanowiono tymczasowy zarząd przymusowy, który wykonuje Karol Maciej Szymański (partner zarządzający w kancelarii RKKW). Głównym zadaniem tymczasowego zarządu przymusowego jest sprzedaż aktywów NGE, pośród których wymienić można terminale przeładunkowe LPG, czy wyspowe sieci gazowe wraz ze stacjami regazyfikacji LNG zlokalizowane w kilku gminach w Polsce, przypomniano.

“Transakcja sprzedaży wybranych aktywów Novatek Green Energy sp. z o.o. (NGE) jest realizowana na podstawie tzw. ustawy sankcyjnej. W efekcie przeprowadzonej selekcji biznesowej oraz weryfikacji sankcyjnej potencjalnych inwestorów, którzy wyrazili zainteresowanie nabyciem aktywów NGE w ramach transakcji, ostatecznie wyłoniono i zaproszono dwa podmioty do złożenia właściwych ofert wiążących. Ofertę obejmującą przeważającą część zbywanych aktywów NGE oraz przewidującą przejęcie wszystkich aktualnych pracowników NGE złożył BARTER S.A. (spółka ze 100-proc. udziałem kapitału polskiego i 25-letnim doświadczeniem w sektorze energetycznym, m.in. dystrybucji gazu)” – czytamy w komunikacie.

W ramach realizacji otrzymanej oferty zarządca reprezentujący NGE podpisał dokument zatytułowany “Podstawowe warunki transakcji” (tzw. term sheet) ze spółką Barter. Określa on ramowe założenia docelowej transakcji oraz stanowi podstawę do zgłoszenia przez Barter do prezesa Urzędu Konkurencji i Konsumentów zamiaru koncentracji polegającej na nabyciu określonego mienia z zakresu aktywów NGE, wyjaśniono.

“Proces sprzedaży aktywów realizuję od kwietnia 2023 roku. W tym czasie przeprowadziłem wspólnie z profesjonalnymi doradcami bardzo szczegółową weryfikację potencjalnych inwestorów, dotyczącą pochodzenia ich kapitału, źródeł finansowania czy też relacji biznesowych. Miała ona na celu wyeliminowanie podmiotów, w jakikolwiek sposób uzależnionych lub wspieranych rosyjskim kapitałem. Drugą, nie mniej istotną selekcję przeprowadziliśmy pod kątem biznesowym. Tu zależało mi na wyłonieniu doświadczonych podmiotów, które zapewnią kontynuację działalności związanej z dystrybucją gazu w sposób stabilny i bez utrudnień dla odbiorców końcowych, mając na uwadze, że jest ona koncesjonowana i ma charakter działalności z zakresu użyteczności publicznej. Zależało mi także na utrzymaniu miejsc pracy wszystkich aktualnych pracowników NGE. Finalnie udało się znaleźć inwestora spełniającego wszystkie te wymogi, który zdecydował się złożyć ofertę wiążącą na przeważającą część aktywów NGE w ramach precedensowej transakcji realizowanej na absolutnie szczególnych, bo „sankcyjnych”, zasadach – i w efekcie podpisać term sheet. To kamień milowy na ostatnim odcinku drogi prowadzącej do osiągnięcia głównych celów tymczasowego zarządu przymusowego ustanowionego wobec Novatek Green Energy” – skomentował Szymański, cytowany w komunikacie.

O wszystkich istotnych etapach transakcji zarządca informował ministra rozwoju i technologii oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji na bieżąco oraz z możliwym wyprzedzeniem, realizując tym samym obowiązek wynikający z tzw. ustawy sankcyjnej. Kolejne kluczowe etapy transakcji będą miały miejsce w czasie optymalnym z perspektywy zaplanowanych czynności realizowanych w związku z jej finalizacją, podkreślono w informacji.

(ISBnews)