Panasonic kończy współpracę z MKOL

Siedziba MKOL w Lozannie

Panasonic poinformował, że kończy umowę sponsorską z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim. Była to najdłuższa, bo 37-letnia współpraca jednej firmy z MKOL. Oficjalnie powodem jest zmiana modelu biznesowego koncernu, nieoficjalnie, skandale wokół MKOL.

Panasonic Holdings poinformował, że kończy 37-letnią współpracę z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, a partnerstwo zostanie rozwiązane po wygaśnięciu w grudniu umowy sponsorskiej. Panasonic został sponsorem olimpijskim po raz pierwszy w 1987 r. i rozszerzył swoje partnerstwo na Igrzyska Paraolimpijskie w 2014 r. Firma rozwiąże swoje kontrakty na oba igrzyska.

Grupa stwierdziła w ogłoszeniu, że „wsparcie firmy dla filozofii olimpijskiej” pozostaje niezmienne, ale zakończono sponsorowanie ponieważ „nieustannie analizujemy, w jaki sposób sponsorowanie powinno ewoluować biorąc pod uwagę szersze kwestie zarządzania”.

„Przez ostatnie 37 lat zdobyliśmy wiele cennych doświadczeń” dzięki sponsorowaniu i „pogłębiliśmy nasze więzi z fanami sportu i sportowcami na całym świecie” – stwierdził w komunikacie prasowym dyrektor generalny Panasonic Yuki Kusumi, zaś prezydent MKOl Thomas Bach skomentował, że „MKOl rozumie i w pełni szanuje fakt, że Grupa Panasonic musi dostosować swoją strategię biznesową. Dlatego to partnerstwo kończy się w sposób pełen szacunku i przyjazny”.

Panasonic w ramach umowy sponsorskiej dostarczał kamery transmisyjne, systemy dźwiękowe i sprzęt projekcyjny używany podczas Igrzysk Olimpijskich. Obecnie firma stwierdziła, że przenosi dużą część zainteresowania na „rozwijające się produkty, jak baterie do pojazdów elektrycznych i zmniejsza swoją zależność od produktów audiowizualnych”. Jako przykład podała sprzedaż swojego komercyjnego biznesu projektorów.

Tym samym Panasonic dołączył do Toyota Motor, która też wycofała się z umowy sponsorskiej z MKOL, ale japoński koncern samochodowy zamierza utrzymać swoje wsparcie dla Igrzysk Paraolimpijskich. Według nieoficjalnych informacji obie firmy zdecydowały się na rozwiązanie umów sponsorskich po serii skandali wokół finansowania MKOL oraz na Igrzyskach Olimpijskich, m.in. z występami rosyjskich sportowców czy dopuszczeniu do rywalizacji w boksie kobiet osób o niepewnym statusie płciowym.