Santander BP: Konsumpcja prywatna, spożycie publ. zamortyzowały słaby popyt zagr. w II kw.

Warszawa, 29.08.2024 (ISBnews) – Przyspieszający popyt krajowy zamortyzował niekorzystną koniunkturę w strefie euro i był główną przyczyną poprawiającej się aktywności gospodarczej II kw., ocenili ekonomiści Santander BP. Bank podtrzymał prognozę dynamiki wzrostu gospodarczego w tym roku na poziomie 3% r/r i 3,5% r/r w 2025 r.

“GUS potwierdził wzrost PKB w II kw. 2024 na poziomie 3,2% r/r, a po korekcie sezonowej 1,5% kw/kw i 4% r/r. Struktura wzrostu wygląda solidnie: konsumpcja prywatna przyspieszyła do 4,7% r/r (nieco mocniej niż oczekiwaliśmy), a konsumpcja publiczna wzrosła aż o 10,7% r/r, obie napędzane przez wysoką dynamikę płac i dochodów gospodarstw domowych. Wzrost inwestycji przeskoczył z -1,8% r/r w I kw. na +2,7% r/r w II kw., co jest największą pozytywną niespodzianką w tych danych. Wygląda na to, że silny popyt krajowy (który przyspieszył w II kwartale do 4,3% r/r, najmocniej od dwóch lat) obecnie chroni polską gospodarkę przed wpływem słabej aktywności gospodarczej w strefie euro” – czytamy w komentarzu banku do danych GUS o PKB w II kw.

Według ekonomistów banku, struktura wzrostu PKB w II kw. br. nie daje Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) dodatkowych argumentów do rozważania wcześniejszych obniżek stóp procentowych.

Bank wskazał, że konsumpcja publiczna i prywatna napędzane były wysoką dynamiką płac i dochodów gospodarstw domowych.

Dobry wynik inwestycji ogółem może być w dużej mierze zasługą większych wydatków sektora publicznego, w tym być może m.in. na zakup sprzętu wojskowego, dodano.

“Ze względu na wielkość rynku krajowego, Polska jest znacznie bardziej odporna na niemieckie spowolnienie niż inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Sytuacja ta powinna się utrzymać w kolejnych kwartałach, choć naszym zdaniem struktura popytu krajowego będzie z czasem ulegać zmianie – spodziewamy się umiarkowanego spowolnienia konsumpcji w 2025 r., ale jednocześnie wyraźnego przyspieszenia inwestycji, napędzanego w coraz większym stopniu realizacją projektów finansowanych środkami z UE” – podsumował bank.

Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS) Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) wzrósł o 3,2% r/r w II kw. 2024 r. wobec 0,6% spadku r/r w analogicznym kwartale 2023 r.

Według szybkiego szacunku, wzrost PKB w tym ujęciu w II kw. wyniósł 3,2%. 

W II kwartale 2024 r. realny PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zwiększył się o 1,5% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 4%, podał też Urząd.

(ISBnews)